Tragiczna katastrofa podczas pokazów lotniczych w Płocku

15 czerwca 2019 13:53
3 komentarze
Dziś (15.06) około godziny 10:50 podczas Pikniku Lotniczego w Płocku doszło do katastrofy lotniczej, w wyniku której śmierć poniósł pilot niemieckiego pochodzenia. Samolot, którym Niemiec wykonywał akrobacje spadł do Wisły i zatonął.
Reklama
Na miejsce wypadku w ciągu raptem paru chwil dotarli ratownicy straży pożarnej i WOPR. Podjęto natychmiastowe działania ratunkowe, do wody zadysponowano nurków, którzy zabezpieczali wydarzenie. Po pewnym czasie udało się zlokalizować wrak, a około godziny 13 wydobyto z niego ciało zmarłego pilota. Samolot został przyholowany do brzegu i zabezpieczony przed wyciekiem paliwa. Na miejscu pracuje już zespół Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz policja i prokurator. Wstępne, nieoficjalne informacje mówią o tym, że rozbita maszyna to samolot szkolno-treningowy jak-52.


- Nie jest dla nas zrozumiałe, co się wydarzyło podczas pokazów lotniczych - powiedział Wojciech Bógdał, członek zarządu Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, współorganizator imprezy. - Samolot wpadł do wody, żaden odłamek nie uderzył w widzów. Strefa pokazów była bezpieczna - dodał Bógdał.

Wojciech Bógdał miał sam wykonywać kilka minut później swój pokaz za sterami samolotu. Nie wystartował jednak, ponieważ impreza została natychmiast przerwana.

- Maszyna znajduje się 7-8 metrów pod powierzchnią wody, samolot jest odwrócony kołami i głęboko zanurzony w mule. Na razie nie ma możliwości dotarcia do pilota i ustalenia co się z nim stało - raportował w południe Maciej Stroiński, ekspert lotniczy w rozmowie z Polsat News.

Ciężko na razie wyrokować co było przyczyną tragedii, ale wydaje się, że pilot mógł po prostu utracić kontrolę nad maszyną podczas wykonywania jednej z ewolucji. Na wideo umieszczonym w sieci możemy zaobserwować samolot w korkociągu, który ostatecznie nie zostaje z niego wyprowadzony i uderza w taflę wody.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_04510 2019-06-18 08:28   
gość_04510 - Profil gość_04510
@vscrew - to był Niemiec, miał na imię Muhammad.
vscrew 2019-06-17 10:36   
vscrew - Profil vscrew
To w końcu pilot był Niemcem czy miał „niemieckie pochodzenie”?! Bo w języku polskich to oznacza dwie różne rzeczy. Można być np. urodzonym w Polsce Polakiem, z polskim paszportem, ale mieć wietnamskie pochodzenie bo oboje rodziców jest Wietnamczykami.
gość_0bfbf 2019-06-15 22:08   
gość_0bfbf - Profil gość_0bfbf
8 lat temu podobna tragedia...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy