×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AKTUALIZACJA: Awaryjne lądowanie płonącego SSJ100 w Moskwie. Ponad 40 ofiar


Jak donosi agencja TASS, co najmniej jedna osoba poniosła śmierć w wyniku dzisiejszego pożaru samolotu suchoj SSJ100-95B linii Aeroflot. Maszyna wystartowała z moskiewskiego Szeremietiewa o 17:03 czasu polskiego i po kilkunastu minutach napotkała problemy.


ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY

Już po 8 minutach od startu załoga wybrała na transponderze kod 7600, który oznacza problemy z łącznością radiową, a po kolejnym kwadransie zmieniła go na 7700, co jest równoznaczne z sytuacją niebezpieczną. Maszyna podróżowała z Moskwy do Murmańska gdy piloci zgłosili wywołanie w niebezpieczeństwie, podali informację o pożarze samolotu oraz zadeklarowali chęć lądowania awaryjnego na lotnisku startu.


Suchojem Super Jet 100-95B podróżowało 73 pasażerów i 6 członków załogi. Pierwsze podejście do lądowania nie udało się, a przy drugim maszyna miała uderzyć o drogę startową podczas przyziemienia. Nagrania dostępne w sieci przedstawiają lądowanie płonącego samolotu. Zaraz po szczęśliwym lądowaniu suchoj został ugaszony, niezwłocznie po zatrzymaniu rozpoczęto też ewakuację pasażerów przez wyjścia ewakuacyjne z przodu kadłuba. Pierwsze informacje przekazywane przez media z miejsca zdarzenia mówiły tylko o 10 rannych uczestnikach wypadku. Ok. godz. 20 czasu polskiego Agencja TASS podała jednak informacje powołując się na służby medyczne, jakoby w zdarzeniu śmierć poniosło 13 osób.


AKTUALIZACJA: 06.05.2019, godz. 12:08

Od wczoraj pojawiło się wiele dodatkowych szczegółów dotyczących wypadku. Przede wszystkim znacznie zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych. Rosyjskie media podają, że zginęło 41 osób, a ocalało 37. Bilans ten nie jest jednak wciąż ostatecznie potwierdzony. Aerofłot opublikował na swojej stronie internetowej listę pasażerów, którzy przeżyli. Jest na niej łącznie 33 nazwiska, z czego pięć - ma status "hospitalizowanych". Przewoźnik zaznacza jednak, że wykaz jest niepełny i może ulec zmianie. Lista jest dostępna tutaj.

Ponadto, z nagrań pojawiających się w sieci wiadomo, że podczas drugiej próby lądowania doszło do ciężkiego przyziemienia: widać wprost, że maszyna "odbiła się" od pasa, po czym ponownie weń uderzyła. Wtedy miało dojść do zapadnięcia się podwozia i wybuchu ognia. 

Po zatrzymaniu się suchoja na pasie rozpoczęto ewakuację pasażerów przez przednie drzwi. Na licznych nagraniach widać, że niektórzy opuszczają samolot z bagażami w ręku. Nieprędko pojawia się także straż pożarna. To wszystko wpłynęło na dużą krytykę prowadzonej akcji ratowniczej tak w polskich jak i zagranicznych mediach.  Gaszenie tylnej części kadłuba (która niemal doszczętnie spłonęła) zajęło służbom 45 min. Sprawą zajął się już Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.

Warto także poświęcić klika słów maszynie, która uległa wypadkowi. Samolot suchoj SSJ100 o numerze seryjnym 95135 i rejestracji RA89098 swój pierwszy lot dla Aerofłotu wykonał w połowie czerwca 2017 r. Mógł zabrać na pokład 87 osób (12 w klasie biznes i 75 w ekonomicznej). Przed tragicznym rejsem SU1492, wykonał tego samego dnia rotacje z Moskwy-Szeremietiewa do Saratowa i Sarańska. Jak donoszą nasi czytelnicy, w niedalekiej przeszłości kilkakrotnie lądował także w Warszawie. 

opracowanie: Mateusz Gałabuda/Mirosław Pachowiczgość_8af54 - Profil
gość_8af54
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie