Syryjskie niebo otwarte dla Qatar Airways

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
24 kwietnia 2019 11:20
2 komentarze
Po ośmiu latach konfliktu rząd w Damaszku zezwolił samolotom katarskiego przewoźnika na przelot nad krajem. Zakaz lotów cofnął Ali Hammoud, minister transportu Syrii.
Reklama

Nie wydaje się jednak, by przewoźnik chciał skorzystać z możliwości latania nad Syrią i skrócenia wielu swoich lotów do Europy i Ameryki Północnej - większość linii lotniczych przestała latać nad Syrią w 2011 r. po wybuchu wojny i zamiast tego, dla bezpieczeństwa, wybiera dłuższe trasy.

- Syryjskie niebo powinno być otwarte dla Qatar Airways na zasadzie wzajemności, ponieważ SyrianAir stale przekracza przestrzeń powietrzną Kataru, utrzymując połączenie z Damaszku do Dohy nawet w czasie najgorętszych działań wojennych. Poza tym, wykorzystanie syryjskiej przestrzeni powietrznej oznaczałoby zwiększenie dochodów, co działałoby na korzyść państwa syryjskiego”- uznał minister Hammoud.


Pomimo tego, że reżim dżihadystów nadal kontroluje prawie 60 proc. kraju, władze Damaszku utrzymują, że w ostatnich latach konflikt zbrojny udało się w dużej mierze zminimalizować. Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu w ostatnim czasie ponownie otworzyły nawet swoje placówki dyplomatyczne w Damaszku. Jednak Katar wyraźnie wykluczył możliwość ponownego otwarcia ambasady w stolicy Syrii.

Międzynarodowa opinia publiczna odczytuje ostatnie działania Syrii jako próbę reintegracji z państwami w regionie. Kraj pozostaje jednak od 2011 r. zwieszony w Lidze Państw Arabskich. W maju 2019 r. ma odbyć się szczyt Ligii, w którym oczekuje się przywrócenia Syrii do organizacji.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_00546 2019-04-24 21:55   
gość_00546 - Profil gość_00546
Choćby dopłacali za latanie nad Syrią to ja dziękuję. Nawet gdyby doszli do tego kto zestrzelił to mnie już by to nie pomogło.
gość_abd57 2019-04-24 15:52   
gość_abd57 - Profil gość_abd57
Jaki reżim dżihadystów? Jakie 60% kraju? Przecież ostatnią ostoję ISIL w Syrii niedawno zdobyto. W tej chwili terytorium jest podzielone na 4 główne części: oficjalne władze Syrii, YPG (Kurdowie), resztki FSA oraz nowa siła - niby to pod nazwą FSA ale wspierana przez Turcję. Żadna z tych 4 sił nie jest dżihadystyczna.
PS. Przepraszam za off topic.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama