×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


TAP Air Portugal zanotował 118 mln euro straty w 2018 r.


Narodowy portugalski przewoźnik lotniczy TAP Air Portugal w swoich wynikach przewozowych za 2018 rok wykazał 118 mln euro straty. To głównie efekt zwiększonych kosztów paliwa.


TAP Air Portugal w swoim komunikacie uzasadnia, że wzrost cen ropy o 32 proc.  oraz dodatkowe, niespodziewane koszty w wysokości 95 mln euro jako główne przyczyny straty operacyjnej za 2018 rok. Wyższe koszty ropy doprowadziły chociażby do wzrostu wydatków o 169 mln euro. Ubiegłoroczny rezultat jest gorszy od wypracowanego zysku w wysokości 21 mln euro w 2017 roku.

Przychód portugalskiej linii wzrósł łącznie o 9,1 proc., co było wynikiem ponad dwa razy większym niż u największych konkurentów przewoźnika z innych krajów Europy. Przyrost pojawił się dzięki przewiezieniu przez TAP Air Portugal w 2018 roku 15,8 mln pasażerów, czyli o 8,2 proc. więcej niż w 2017 roku. W związku z ekspansją w USA linie zanotowały wzrost podróżujących w ten region o 10 proc. Natomiast pasażerów na rynku brazylijskim było o 16 proc. mniej niż w ubiegłym roku.


Wszystkie koszty operacyjne zwiększyły się o 14,7 proc. rok do roku. Główną tego przyczyną tego były pojawiające się nieregularnie nadzwyczajne wydatki. Dodatkowe koszty w ubiegłym roku wygenerowały przede wszystkim odwołane loty (łącznie 2490), co kosztowało przewoźnika 41 mln euro.

Wydatki na paliwo wzrosły z 580 mln euro w 2017 r. do 799 mln euro w ubiegłym roku. Zaledwie 50 mln euro było kosztem związanym z zakupem większej ilości ropy, natomiast pozostałe 169 mln euro wynikało ze zwiększonych cen tego surowca na świecie. Średnia cena paliwa pomiędzy 2017 a 2018 rokiem urosła aż o 32 proc. TAP Air Portugal podaje, że nie był na przyrost cen przygotowany z powodu braku odpowiednich limitów kredytowych.

Portugalski przewoźnik poświęcił 2018 rok na ulepszanie swojego produktu, chociażby poprzez wprowadzanie do użytku nowych samolotów, zmianę strony internetowej, czy poprawę punktualności. Zainaugurowanych zostało 17 nowych tras, w tym trzy do Stanów Zjednoczonych - kraju, który pozostaje dla linii najważniejszym rynkiem. Aby to wszystko było możliwe, portugalski przewoźnik zatrudnił ponad 1200 nowych pracowników.

W bieżącym roku, TAP Portugal zamierza odebrać 37 nowych maszyn, które zdecydowanie poprawią komfort podróży i pozwolą zminimalizować wydatki na paliwo. Dodatkowo przewoźnik zamierza zatrudnić kolejne 500 nowych osób. Wszystkie te działania mają za zadanie wyprowadzić linię na finansową prostą i pozwolić jej się rozwijać.

fot. mat. prasowe
gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie