×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Croatia Airlines: 11 mln euro straty


Croatia Airlines odnotowały stratę netto w wysokości 11 mln euro w 2018 roku, kończąc piąty rok z rzędu na minusie. Oznacza to najgorsze wyniki finansowe przewoźnika od 2012 roku.


Firma usprawiedliwia swoje wyniki wyższymi cenami paliwa, które wzrosły o 29 proc. w skali roku, a także zapowiedzianą akcją protestacyjną ze strony pracowników w okresie letnim.

Przychody wyniosły 229 mln euro, wydatki zaś wzrosły o 2,9 proc., do poziomu 239 mln euro. Koszty operacyjne najbardziej wzrosły głównie ze względu na wyższe koszty paliwa oraz leasingu samolotów. Przewoźnik zwiększył również wydatki na utrzymanie o 5,2 proc., spadły przychody z cargo.

Mimo złych wyników finansowych, w ciągu roku Croatia Airlines obsłużyło rekordowe ponad 2,1 mln pasażerów, co stanowi wzrost o 2 proc. 1,64 mln podróżnych zostało obsłużonych na lotach międzynarodowych, o 3 proc. więcej w stosunku do 2017 r., Natomiast 526,6 tys. podróżowało na trasach krajowych, czyli podobnie jak w 2017 r.W roku 2018 firma obsługiwała 28 tys. lotów, co stanowi wzrost o 1,9 proc. w stosunku do roku 2017 r.. Średni współczynnik wypełnienia wyniósł 73,5 proc., w porównaniu z 74,4 proc. w 2017 r. Linia przetransportowało o 0,4 proc. cargo mniej - czyli 2,2 ton.

Udział rynkowy Croatia Airlines na chorwackim rynku wyniósł 25 proc., w porównaniu z 38 proc. w 2017 r., choć w sezonie niskim wzrósł do 56 proc. Najniższy udział odnotowano w lipcu, kiedy wynosił on 16 proc., co oznacza najmniejszy miesięczny udział w historii - o 1 proc. mniej niż rok wcześniej. 

W maju 2018 r. dyrektor generalny Croatia Airlines, Jasmin Bajić, powiedział, że spodziewa się, że przewoźnik odnotuje roczny zysk w wysokości jednego mln euro, co jak widać się nie udało. W zeszłym tygodniu, Bajić stwierdził, że przewoźnik potrzebuje ok. 33 mln euro, aby rozpocząć nowy cykl inwestycyjny i stać się bardziej konkurencyjnym przewoźnikiem. 

fot. Piotr Bożykgość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie