×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Croatia Airlines szuka partnera. LOT nadal zainteresowany?


Croatia Airlines potrzebuje ok. 33 mln euro, aby rozpocząć nowy cykl inwestycyjny i stać się bardziej konkurencyjnym przewoźnikiem - mówi Jasmin Bajić, prezes przewoźnika cytowany przez "Ex-Yu Aviation". Pieniądze miałby wyłożyć strategiczny partner z branżowym doświadczeniem.


Bez dodatkowego kapitału przewoźnika czeka stagnacja. Bajić liczy na dokapitalizowanie linii jednocześnie zastrzegając, że nie ma raczej mowy o sprzedaży przewoźnika. W jego opinii idealnym wariantem byłoby, gdyby wierzyciel udzielający pożyczki wymienił ją na udziały w spółce. Nie jest to jedyna opcja, bo chorwackiej linii zależy na znalezieniu strategicznego partnera z dużym doświadczeniem w sektorze transportu lotniczego, który zapewniłby rozbudowę siatki połączeń i zwiększenie rynkowego udziału Croatia Airlines. 

W minionym roku informowaliśmy, że takim partnerstwem był zainteresowany polski LOT. Polskie linie w ostatnim czasie intensywnie rozwijają się poza Polską, uruchamiając m.in. połączenia z Budapesztu i Wilna. Prezes Lotu, Rafał Milczarski nie wykluczał, że w przyszłości rozwój polskiej linii na Bałkanach będzie jeszcze gwałtowniejszy. 


Milczarski zaznaczył, że nacisk musiałby zostać położony na lotniska, stanowiące węzły przesiadkowe dla linii lotniczych należących do sojuszu Star Alliance, z którymi LOT może współpracować. Pod tym kątem uprzywilejowany jest więc port w Zagrzebiu, w którym funkcjonuje baza operacyjna Croatia Airlines. Poza tym rynek połączeń lotniczych między Polską a Chorwacją ciągle rośnie - w zeszłym roku LOT przewiózł między tymi krajami ponad 100 tys. pasażerów. Przewoźnik lata z Polski na trasach do: Zagrzebia, Dubrownika, Splitu, Zadaru i Puli.

Jeśli Croatia Airlines nie znajdzie nowego partnera, to choć przewoźnik raczej nie zbankrutuje, ale będzie musiał drastycznie ograniczyć swoją ofertę, zwłaszcza w sezonie zimowym. Linia generuje wtedy straty, które musi nadrabiać w lecie. W kontekście wyników finansowych z poprzedniego roku Bajić potwierdził, że są one jeszcze liczone i nie wiadomo czy przewoźnik zamknął 2018 r. na plusie. 

Chorwacki rząd jest zaangażowany w poszukiwanie potencjalnego inwestora i w tym celu utworzył wieloosobowy komitet międzyresortowy. W tym roku rząd ma przeznaczyć większe niż w poprzednim roku fundusze na wykonywanie usług lotniczych. W 2018 r. Croatia Airlines dostało od niego 10,3 mln euro za utrzymanie krajowej siatki połączeń. 

fot. mat. prasowe
gość_b0ba2 - Profil
gość_b0ba2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie