Croatia Airlines szuka partnera. LOT nadal zainteresowany?

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
25 lutego 2019 11:20
9 komentarzy
Croatia Airlines potrzebuje ok. 33 mln euro, aby rozpocząć nowy cykl inwestycyjny i stać się bardziej konkurencyjnym przewoźnikiem - mówi Jasmin Bajić, prezes przewoźnika cytowany przez "Ex-Yu Aviation". Pieniądze miałby wyłożyć strategiczny partner z branżowym doświadczeniem.
Reklama

Bez dodatkowego kapitału przewoźnika czeka stagnacja. Bajić liczy na dokapitalizowanie linii jednocześnie zastrzegając, że nie ma raczej mowy o sprzedaży przewoźnika. W jego opinii idealnym wariantem byłoby, gdyby wierzyciel udzielający pożyczki wymienił ją na udziały w spółce. Nie jest to jedyna opcja, bo chorwackiej linii zależy na znalezieniu strategicznego partnera z dużym doświadczeniem w sektorze transportu lotniczego, który zapewniłby rozbudowę siatki połączeń i zwiększenie rynkowego udziału Croatia Airlines.

W minionym roku informowaliśmy, że takim partnerstwem był zainteresowany polski LOT. Polskie linie w ostatnim czasie intensywnie rozwijają się poza Polską, uruchamiając m.in. połączenia z Budapesztu i Wilna. Prezes Lotu, Rafał Milczarski nie wykluczał, że w przyszłości rozwój polskiej linii na Bałkanach będzie jeszcze gwałtowniejszy.


Milczarski zaznaczył, że nacisk musiałby zostać położony na lotniska, stanowiące węzły przesiadkowe dla linii lotniczych należących do sojuszu Star Alliance, z którymi LOT może współpracować. Pod tym kątem uprzywilejowany jest więc port w Zagrzebiu, w którym funkcjonuje baza operacyjna Croatia Airlines. Poza tym rynek połączeń lotniczych między Polską a Chorwacją ciągle rośnie - w zeszłym roku LOT przewiózł między tymi krajami ponad 100 tys. pasażerów. Przewoźnik lata z Polski na trasach do: Zagrzebia, Dubrownika, Splitu, Zadaru i Puli.

Jeśli Croatia Airlines nie znajdzie nowego partnera, to choć przewoźnik raczej nie zbankrutuje, ale będzie musiał drastycznie ograniczyć swoją ofertę, zwłaszcza w sezonie zimowym. Linia generuje wtedy straty, które musi nadrabiać w lecie. W kontekście wyników finansowych z poprzedniego roku Bajić potwierdził, że są one jeszcze liczone i nie wiadomo czy przewoźnik zamknął 2018 r. na plusie.

Chorwacki rząd jest zaangażowany w poszukiwanie potencjalnego inwestora i w tym celu utworzył wieloosobowy komitet międzyresortowy. W tym roku rząd ma przeznaczyć większe niż w poprzednim roku fundusze na wykonywanie usług lotniczych. W 2018 r. Croatia Airlines dostało od niego 10,3 mln euro za utrzymanie krajowej siatki połączeń.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_35897 2019-03-02 09:10   
gość_35897 - Profil gość_35897
Po co Croatia Airlines LOTowi? Moga zbudowac LOT Croatia BEZ Croatia Airlines!
gość_fede1 2019-02-26 10:47   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
Brać ich! Biało czerwona szachownica nam pasuje!
gość_621ad 2019-02-26 10:18   
gość_621ad - Profil gość_621ad
Po pierwsze na AirBaltic UOKIK się nie zgodzi a także mają inny typ samolotów
CSA połączyło się ze smartwingsem i mają porównywalną flotę

Synergia nie zawsze oznacza budowanie nowego HUBu, wystarczy podobny model biznesowy, ten sam sojusz lub jego brak i podobna flota (wspólne zamawianie samolotów, części zamiennych, serwis).
Mamy później wspólny system rezerwacyjny i sprzedawanie wspólne biletów a dzięki rozbudowanej siatce sprzedaży reszta sama się układa tak jak np w przypadku Nordici (choć samoloty innego typu)
Croatia Airlines nadal pozostanie linią nastawioną na p2p ze wzmożonym ruchem do WAW ale tez dzięki Code Share'om jakie LO posiada to np przez inne porty można będzie polecieć np do Lizbony np przez FRA czy CDG. W przypadku nieregularności można też przerzucać pasażerów pomiędzy swoimi liniami by pasażer nie załapał się na odszkodowanie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama