Indie i Pakistan zamykają przestrzeń powietrzną

28 lutego 2019 10:12
3 komentarze
Przestrzeń powietrzna nad Pakistanem oraz dużym fragmentem północno-zachodnich Indii została zamknięta dla lotów komercyjnych po tym jak pomiędzy oboma krajami doszło do starć wojsk lotniczych, które zakończyły się zestrzeleniem dwóch indyjski samolotów wojskowych.
Reklama
W środę (27.02) Pakistan zamknął swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów komercyjnych. Samoloty zaplanowane przez ten rejon zostały przekierowane na trasy przez Iran i Oman. Pakistańska cywilna władza lotnicza opublikowała depeszę NOTAM (NOtice To AirMen), w której informuje, że krajowa przestrzeń powietrzna została zamknięta do odwołania, przy czym spora liczba lotów do Islamabadu i innych położonych w północnej części Pakistanu miast została skierowana do położonego na południowym wybrzeżu Karaczi.


Indie, które są zaangażowane w konflikt również podjęły decyzję o zamknięciu sporego fragmentu swojej przestrzeni powietrznej nad graniczącymi z Pakistanem regionami Rajasthan i Gujarat, co spowodowało utrudnienia na lotniskach w tym rejonie. Dotknięte ograniczeniami zostały porty lotnicze w Amritsat, Chandigarh, Dehradun, Jammu, Leh i Srinagar. Linie lotnicze Jet Airways oświadczyły, że tylko wczoraj musiały odwołać 18 operacji na te lotniska.

Wieloletnie napięcie pomiędzy Indiami i Pakistanem wzrosło gwałtownie gdy to drugie państwo przypuściło serię ataków z powietrza na cele w Indiach. Działanie to było jednak odpowiedzią na wcześniejszy atak Hindusów na pakistańskie miasto Balakot dzień wcześniej, 26 lutego. Indyjskie wojsko przypuściło tam szturm na obóz terrorystów islamskiego ugrupowania JeM (Armii Mahometa), które jest powiązane z Al-Kaidą. Eskalacja konfliktu miała miejsce 14 lutego gdy JeM przyznało się do dokonania samobójczego ataku bombowego, który kosztował życie 40 osób służących w indyjskich paramilitarnych siłach policyjnych. Przedstawiciele pakistańskiego rządu oświadczyli, że siły powietrzne Pakistanu zaatakowały cele niemilitarne wzdłuż wojskowej granicy między oboma krajami leżącej w Kaszmirze. Władze w Islamabadzie potwierdzają też zestrzelenie dwóch samolotów indyjskiego wojska oraz pojmanie do niewoli dwóch pilotów.


Linie lotnicze Pakistan International ostrzegły, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad całym krajem spowoduje utrudnienia dla wykonywania przez nią operacji. Linie Gulf Air z Bahrajnu wydały oświadczenie, w którym mówią, że wszystkie loty z ich siatki do Pakistanu, w tym połączenia do Lahore, Multanu i Islamabadu zostały odwołane, a Emirates potwierdził skasowanie 24 połączeń do Pakistanu w dniach 27 - 28 lutego.

Jak podaje Eurocontrol, ograniczenia w Pakistanie i Indiach oznaczają, że około 400 lotów musi zostać przekierowane na nowe trasy przez Muskat, czyli rejon informacji powietrznej Omanu. Organizacja spodziewa się też natężonego ruchu w przestrzeni powietrznej Iranu.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jjemiolo 2019-03-01 15:53   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Wedlug flightradar24.com wczoraj wieczor LO do SIN oblatywal Pakistan od poludnia w keirunku na BOM, czyli przestrzen nad Pakistanem i zachodnia czescia Indii byla nadal zamknieta.
gość_cde5a 2019-02-28 15:36   
gość_cde5a - Profil gość_cde5a
Już jest otwarta.
gość_5d6e8 2019-02-28 11:51   
gość_5d6e8 - Profil gość_5d6e8
Bardzo duży problem dla LOTowskich LO 67/68 czyli rejsów do i z Singapuru
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy