×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Indie i Pakistan zamykają przestrzeń powietrzną


Przestrzeń powietrzna nad Pakistanem oraz dużym fragmentem północno-zachodnich Indii została zamknięta dla lotów komercyjnych po tym jak pomiędzy oboma krajami doszło do starć wojsk lotniczych, które zakończyły się zestrzeleniem dwóch indyjski samolotów wojskowych.


W środę (27.02) Pakistan zamknął swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów komercyjnych. Samoloty zaplanowane przez ten rejon zostały przekierowane na trasy przez Iran i Oman. Pakistańska cywilna władza lotnicza opublikowała depeszę NOTAM (NOtice To AirMen), w której informuje, że krajowa przestrzeń powietrzna została zamknięta do odwołania, przy czym spora liczba lotów do Islamabadu i innych położonych w północnej części Pakistanu miast została skierowana do położonego na południowym wybrzeżu Karaczi.


Indie, które są zaangażowane w konflikt również podjęły decyzję o zamknięciu sporego fragmentu swojej przestrzeni powietrznej nad graniczącymi z Pakistanem regionami Rajasthan i Gujarat, co spowodowało utrudnienia na lotniskach w tym rejonie. Dotknięte ograniczeniami zostały porty lotnicze w Amritsat, Chandigarh, Dehradun, Jammu, Leh i Srinagar. Linie lotnicze Jet Airways oświadczyły, że tylko wczoraj musiały odwołać 18 operacji na te lotniska.

Wieloletnie napięcie pomiędzy Indiami i Pakistanem wzrosło gwałtownie gdy to drugie państwo przypuściło serię ataków z powietrza na cele w Indiach. Działanie to było jednak odpowiedzią na wcześniejszy atak Hindusów na pakistańskie miasto Balakot dzień wcześniej, 26 lutego. Indyjskie wojsko przypuściło tam szturm na obóz terrorystów islamskiego ugrupowania JeM (Armii Mahometa), które jest powiązane z Al-Kaidą. Eskalacja konfliktu miała miejsce 14 lutego gdy JeM przyznało się do dokonania samobójczego ataku bombowego, który kosztował życie 40 osób służących w indyjskich paramilitarnych siłach policyjnych. Przedstawiciele pakistańskiego rządu oświadczyli, że siły powietrzne Pakistanu zaatakowały cele niemilitarne wzdłuż wojskowej granicy między oboma krajami leżącej w Kaszmirze. Władze w Islamabadzie potwierdzają też zestrzelenie dwóch samolotów indyjskiego wojska oraz pojmanie do niewoli dwóch pilotów.


Linie lotnicze Pakistan International ostrzegły, że zamknięcie przestrzeni powietrznej nad całym krajem spowoduje utrudnienia dla wykonywania przez nią operacji. Linie Gulf Air z Bahrajnu wydały oświadczenie, w którym mówią, że wszystkie loty z ich siatki do Pakistanu, w tym połączenia do Lahore, Multanu i Islamabadu zostały odwołane, a Emirates potwierdził skasowanie 24 połączeń do Pakistanu w dniach 27 - 28 lutego.

Jak podaje Eurocontrol, ograniczenia w Pakistanie i Indiach oznaczają, że około 400 lotów musi zostać przekierowane na nowe trasy przez Muskat, czyli rejon informacji powietrznej Omanu. Organizacja spodziewa się też natężonego ruchu w przestrzeni powietrznej Iranu.

fot. mat. prasowegość_0fd3e - Profil
gość_0fd3e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie