Boeing: Przychód ponad 100 miliardów dolarów w 2018 roku

1 lutego 2019 08:30
Amerykański producent lotniczy, Boeing pochwalił się swoim wynikiem finansowym w 2018 roku, który wyniósł 101,1 mld dolarów. Spółka nigdy w swojej historii nie zanotowała tak dużego przychodu.
Reklama

Wynik Boeinga zaskoczył analityków finansowych, którzy prognozowali niższe przychody. W ubiegłą środę akcje przedsiębiorstwa zyskały 6,3 proc. Głównym czynnikiem wpływającym na taki rezultat była ciągle rosnąca sprzedaż samolotów pasażerskich produkowanych przez amerykańskiego producenta. Najbardziej popularnym modelem spółki były boeingi 737 MAX i 787 Dreamliner. Mimo katastrofy jednego z boeingów 737 MAX w październiku ub. roku, firma nie zanotowała spadku popytu na ten odrzutowiec. Łącznie w ubiegłym roku Boeingowi udało się sprzedać aż 806 samolotów. Jest to najlepszy wynik w historii spółki.

Produkty związane z lotnictwem cywilnym odpowiadały za ponad połowę przychodów. Przychód z ich sprzedaży wyniósł 60,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5 proc. rok do roku. Dział amerykańskiego producenta, który zajmuje się wojskowymi technologiami zwiększył swój przychód z 20,6 mld dolarów o 13 proc. do 23,2 mld dolarów. W samym wrześniu ub. roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych złożył zamówienie warte 13,7 mld dolarów. Sprzedaż napędzają głównie samoloty F/A-18 oraz najnowsze powietrzne tankowce KC-46.

- Nasze wyniki finansowe są solidnym argumentem za kolejnymi inwestycjami w nowe dziedziny, zapewniające wzrost, innowacje i przyszłe programy franczyzowe, jak również w nasz personel i kluczowe technologie. W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowaliśmy blisko 35 miliardów dolarów w strategiczne dziedziny naszego biznesu, co będzie skutkowało zyskiem dla naszych akcjonariuszy – oznajmił Dennis Muilenburg, dyrektor generalny Boeinga.


W obecnym roku spółka szacuje, że sprzeda między 895 a 905 samolotów. Boeing niedawno otrzymał zielone światło od brazylijskiego rządu na utworzenie strategicznego partnerstwa z Embraerem. Początkowa oferta zakłada kupno przez amerykańskiego producenta 80 proc. udziałów w spółce. Dodatkowo w 2020 roku ma zapaść decyzja odnośnie długo wyczekiwanego modelu 797.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy