FlyBosnia z certyfikatem AOC

28 stycznia 2019 08:27
FlyBosnia, lotniczy startup z Bośni i Hercegowiny uzyskał certyfikat AOC, dzięki niemu linia będzie mogła rozpocząć operacje lotnicze.
Reklama

Nowy przewoźnik zdążył już zaliczyć falstart. Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami rozkładowe loty miały ruszyć jeszcze w czerwcu 2018 r. FlyBosnia na początku miała oferować loty między Sarajewem a Rijadem, ale linia nie uzyskała certyfikatu na czas i jej start przełożono na wrzesień. Tej daty również nie udało się dotrzymać. Dopiero pod koniec ubiegłego roku linia odebrała swój pierwszy samolot, zaś 15 stycznia br. w końcu udało jej się uzyskać certyfikat AOC.

Przewoźnik na początku ma oferować loty z Sarajewa do Rijadu, a następnie do Dżuddy. Nie wiadomo jednak kiedy trasy zostaną zainaugurowane. W ciągu kolejnych 6-12 miesięcy flota linii powiększy się o drugiego airbusa A319.

Linie lotnicze FlyBosnia zostały założone przez Al Shiddi Group z Arabii Saudyjskiej, która z kolei istnieje od 1975 roku i głównie prowadzi interesy w dziedzinach takich jak budownictwo, nieruchomości, rolnictwo oraz turystyka. Al Shiddi Group obecna jest w Bośni i Hercegowinie od 2006 roku.

Poprzednie próby założenia komercyjnej linii lotniczej w Bośni i Hercegowinie kończyły się niepowodzeniem. Narodowy przewoźnik B&H Airlines zbankrutował po 11 latach działalności w 2015 r., z kolei Bosnian Wand Airlines (BWA), założone przez iracką grupę Al Wand w tym samym roku, z planowanymi lotami z Sarajewa do Sztokholmu, Amsterdamu, Frankfurtu, Malmo i Aten, istniały zaledwie miesiąc.

Ciekawostką jest, że inny inwestor próbował rozwinąć już w 2004 roku linię lotniczą o nazwie FlyBosnia, obsługującą połączenia między Londynem-Gatwick, Manchesterem i Sarajewem. Na planach jednak się skończyło.

Podobnie jak w innych krajach bałkańskich za narodowymi przewoźnikami stoją inwestorzy z Turcji czy Bliskiego Wschodu. Air Serbia jest rozwijana przez Etihad, zaś Turkish Airlines jest udziałowcem w Air Albania.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy