Kraków: Ponad 6,76 mln pasażerów w 2018 roku
W minionym roku, w porcie lotniczym im. Jana Pawła II w Krakowie obsłużono 6 769 369 pasażerów, czyli o 16% (tj. o 934 tysięcy) więcej pasażerów niż w roku poprzednim.
Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to Londyn, Warszawa i Frankfurt. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z podróży do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski i Włoch. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie miejsca jak Hiszpania, Włochy, Izrael, Portugalia, Grecja. Podobnie jak w 2017 roku najwięcej pasażerów zostało obsłużonych w lipcu - 624 695 tysięcy. Rekord w liczbie pasażerów obsłużonych w ciągu jednej doby wyniósł 23 931 pasażerów.

Najważniejszymi wydarzeniami minionego roku w krakowskim porcie były zatwierdzenie Planu Generalnego 2036 wyznaczającego kierunki rozwoju portu lotniczego w perspektywie dwudziestu lat, powitanie nowych przewoźników, takich jak: flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air oraz obsługa 6-milionowego pasażera.
- W rok 2019 wchodzimy z nadzieją, że przyniesie nam dalsze inspiracje do pracy nad rozwojem i rozbudową lotniska. Wszystkie nasze plany zmierzać będą w kierunku umocnienia Kraków Airport w pozycji lidera wśród europejskich portów regionalnych. Naszym priorytetem niezmiennie jest najwyższa jakość obsługi pasażerów. Jestem pewien, że kolejne lata rozwoju siatki połączeń i ruchu lotniczego wpłyną na wzrost turystycznej i biznesowej potęgi naszego regionu - powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
Zachowując standard IATA Optimum czas oczekiwania do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej w krakowskim porcie nie przekraczał w zeszłym roku 20 minut dla 90% pasażerów, do kontroli bezpieczeństwa nie przekraczał 10 minut dla 87% pasażerów, czas oczekiwania do kontroli granicznej (przyloty) nie przekraczał 10 minut dla 99% pasażerów.

Prognozy krakowskiego lotniska zakładają w 2019 r. obsłużenie 7,9 miliona pasażerów, co wpisuje się w strategię rozwoju siatki połączeń lotniczych i wzrostu ruchu pasażerskiego. Już tego roku będzie można polecieć LOT-em do Tel Awiwu, Olsztyna, a także do Bukaresztu i Dubrownika. Zwiększona zostanie także częstotliwość, do trzech lotów na trasie Kraków-Chicago w szczycie sezonu lato 2019.
W kwietniu będzie można polecieć liniami Laudamotion do Stuttgartu oraz do Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru na pokładach samolotów linii Ryanair. Kraków będzie także 26. i najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pierwszy samolot przewoźnika pojawi się w krakowskim porcie w maju a drugi we wrześniu tego roku. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air do Londynu, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo i Kutaisi.

Najważniejsze procesy inwestycyjne w 2019 r. to: budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także zgodnie z Planem Generalnym rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo. Planowane są kolejne udogodnienia dla pasażerów, jak nowe place zabaw, kącik spa (manicure, masaż) w strefie odlotowej czy sklep.
Fot. Kraków Airport
Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych
nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Nie bierzemy odpowiedzialności
za merytoryczną treść artykułu, którego nie jesteśmy autorem.