×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: Ponad 6,76 mln pasażerów w 2018 roku


W minionym roku, w porcie lotniczym im. Jana Pawła II w Krakowie obsłużono 6 769 369 pasażerów, czyli o 16% (tj. o 934 tysięcy) więcej pasażerów niż w roku poprzednim.


Podobnie jak w latach ubiegłych najpopularniejsze kierunki z/do Krakowa to Londyn, Warszawa i Frankfurt. Jeżeli chodzi o popularność poszczególnych państw, pasażerowie najczęściej korzystali z podróży do: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski i Włoch. Najbardziej pożądanymi miejscami na wakacje okazały się takie miejsca jak Hiszpania, Włochy, Izrael, Portugalia, Grecja. Podobnie jak w 2017 roku najwięcej pasażerów zostało obsłużonych w lipcu - 624 695 tysięcy. Rekord w liczbie pasażerów obsłużonych w ciągu jednej doby wyniósł 23 931 pasażerów.


Najważniejszymi wydarzeniami minionego roku w krakowskim porcie były zatwierdzenie Planu Generalnego 2036 wyznaczającego kierunki rozwoju portu lotniczego w perspektywie dwudziestu lat, powitanie nowych przewoźników, takich jak: flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air oraz obsługa 6-milionowego pasażera.

- W rok 2019 wchodzimy z nadzieją, że przyniesie nam dalsze inspiracje do pracy nad rozwojem i rozbudową lotniska. Wszystkie nasze plany zmierzać będą w kierunku umocnienia Kraków Airport w pozycji lidera wśród europejskich portów regionalnych. Naszym priorytetem niezmiennie jest najwyższa jakość obsługi pasażerów. Jestem pewien, że kolejne lata rozwoju siatki połączeń i ruchu lotniczego wpłyną na wzrost turystycznej i biznesowej potęgi naszego regionu - powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Zachowując standard IATA Optimum czas oczekiwania do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej w krakowskim porcie nie przekraczał w zeszłym roku 20 minut dla 90% pasażerów, do kontroli bezpieczeństwa nie przekraczał 10 minut dla 87% pasażerów, czas oczekiwania do kontroli granicznej (przyloty) nie przekraczał 10 minut dla 99% pasażerów.


Prognozy krakowskiego lotniska zakładają w 2019 r. obsłużenie 7,9 miliona pasażerów, co wpisuje się w strategię rozwoju siatki połączeń lotniczych i wzrostu ruchu pasażerskiego. Już tego roku będzie można polecieć LOT-em do Tel Awiwu, Olsztyna, a także do Bukaresztu i Dubrownika. Zwiększona zostanie także częstotliwość, do trzech lotów na trasie Kraków-Chicago w szczycie sezonu lato 2019. 

W kwietniu będzie można polecieć liniami Laudamotion do Stuttgartu oraz do Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru na pokładach samolotów linii Ryanair. Kraków będzie także 26. i najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pierwszy samolot przewoźnika pojawi się w krakowskim porcie w maju a drugi we wrześniu tego roku. Pasażerowie Kraków Airport będą mogli skorzystać z 12 tras oferowanych przez Wizz Air do Londynu, Kijowa, Nicei, Turku, Doncaster, Bari, Billund, Katani, Larnaki, Charkowa, Oslo i Kutaisi. 


Najważniejsze procesy inwestycyjne w 2019 r. to: budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, a także zgodnie z Planem Generalnym rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo. Planowane są kolejne udogodnienia dla pasażerów, jak nowe place zabaw, kącik spa (manicure, masaż) w strefie odlotowej czy sklep. 

Fot. Kraków Airport
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie