Boeing wydał ostrzeżenie dla operatorów B737 MAX

7 listopada 2018 11:12
1 komentarz
Katastrofa indonezyjskiego samolotu Boeing 737 MAX mogła być spowodowana błędnymi odczytami jednego z czujników. Boeing wydał ostrzeżenie skierowane do wszystkich operatorów tego typu samolotów.
Reklama
Konsekwencją katastrofy samolotu B737 MAX Lion Air, który rozbił się u wybrzeży Indonezji 29 października br. zabijając 189 osób na pokładzie, będzie wydanie przez Boeinga oficjalnego ostrzeżenia. Istnieje bowiem podejrzenie, że tragedia została spowodowana błędnymi odczytami czujnika "kąta natarcia". Wadliwe wskazania mogą prowadzić do podejmowania błędnych decyzji i finalnie do nagłego nurkowania maszyny.

B737 MAX to najnowszy typ wąskokadłubowego samolotu amerykańskiego producenta. Maszyna, która uległa katastrofie zaczęła operacje w sierpniu br. We flocie naszego LOT-u są już 4 samoloty tego typu, a kolejne 8 ma ją zasilić do końca 2019 r. Z kolei Enter Air zamówił 6 egzemplarzy B737 MAX, które powinny zacząć latać dla czarterowej spółki jeszcze w tym roku.

Wspomniany wskaźnik błędnie informuje pilotów, że dziób samolotu jest zbyt wysoko, co powoduje automatyczną reakcję systemu polegającą na skierowaniu maszyny w dół. Jednocześnie wskaźnik minimalnej prędkości pokazuje, że samolot ma za niską prędkość, co również powoduje ostrzeżenie i wymaga reakcji załogi. Piloci mogą skorygować groźne nurkowanie, ale po 10 sekundach wadliwy czujnik ponownie wprowadza maszynę w niebezpieczeństwo. Utrzymanie stabilności samolotu w takich warunkach jest bardzo trudne, zwłaszcza dla załogi, która nie ma świadomości z czym ma do czynienia.


Boeing w swoim ostrzeżeniu ma wyjaśnić, że takie zjawisko może wystąpić jedynie podczas lotu w trybie manualnym. Zaleca też pilotom odpowiednie zachowanie w takim przypadku, które ma polegać na specjalnym ustawianiu stateczników. Ostrzeżenie ma zostać wydane dziś (7.11) i będzie podstawą do opublikowania formalnego zalecenia przez Federal Aviation Administration (FAA).

Ostatnie komentarze

gość_5fb0e 2018-11-07 17:45   
gość_5fb0e - Profil gość_5fb0e
W travel service/smartwings jest już 6 takich, oby sprawnych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy