×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing wydał ostrzeżenie dla operatorów B737 MAX


Katastrofa indonezyjskiego samolotu Boeing 737 MAX mogła być spowodowana błędnymi odczytami jednego z czujników. Boeing wydał ostrzeżenie skierowane do wszystkich operatorów tego typu samolotów.


Konsekwencją katastrofy samolotu B737 MAX Lion Air, który rozbił się u wybrzeży Indonezji 29 października br. zabijając 189 osób na pokładzie, będzie wydanie przez Boeinga oficjalnego ostrzeżenia. Istnieje bowiem podejrzenie, że tragedia została spowodowana błędnymi odczytami czujnika "kąta natarcia". Wadliwe wskazania mogą prowadzić do podejmowania błędnych decyzji i finalnie do nagłego nurkowania maszyny. 

B737 MAX to najnowszy typ wąskokadłubowego samolotu amerykańskiego producenta. Maszyna, która uległa katastrofie zaczęła operacje w sierpniu br. We flocie naszego LOT-u są już 4 samoloty tego typu, a kolejne 8 ma ją zasilić do końca 2019 r. Z kolei Enter Air zamówił 6 egzemplarzy B737 MAX, które powinny zacząć latać dla czarterowej spółki jeszcze w tym roku.

Wspomniany wskaźnik błędnie informuje pilotów, że dziób samolotu jest zbyt wysoko, co powoduje automatyczną reakcję systemu polegającą na skierowaniu maszyny w dół. Jednocześnie wskaźnik minimalnej prędkości pokazuje, że samolot ma za niską prędkość, co również powoduje ostrzeżenie i wymaga reakcji załogi. Piloci mogą skorygować groźne nurkowanie, ale po 10 sekundach wadliwy czujnik ponownie wprowadza maszynę w niebezpieczeństwo. Utrzymanie stabilności samolotu w takich warunkach jest bardzo trudne, zwłaszcza dla załogi, która nie ma świadomości z czym ma do czynienia. 


Boeing w swoim ostrzeżeniu ma wyjaśnić, że takie zjawisko może wystąpić jedynie podczas lotu w trybie manualnym. Zaleca też pilotom odpowiednie zachowanie w takim przypadku, które ma polegać na specjalnym ustawianiu stateczników. Ostrzeżenie ma zostać wydane dziś (7.11) i będzie podstawą do opublikowania formalnego zalecenia przez Federal Aviation Administration (FAA). 


gość_a8f80 - Profil
gość_a8f80
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie