×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Olsztyn-Mazury planuje przyszłość


W roku 2020 zakończy się okres obowiązywania Planu Generalnego Lotniska w Szymanach. Pierwszy taki dokument w historii tego portu obowiązuje od 2015 roku.


Lotnisko Olsztyn Mazury ogłosiło w październiku postępowanie konkursowe pod nazwą "Koncepcja rozwoju Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury w ramach aktualizacji planu generalnego", które wyłonić ma wykonawcę nowego opracowania. Zwycięski podmiot będzie musiał pochylić się nad zagadnieniami związanymi z oddziaływaniem portu lotniczego na gospodarkę regionu, środowisko i społeczność, a także przeanalizować ewentualne ścieżki rozwoju. Wśród preferencji operatora lotniska w Szymanach odnośnie przyszłości portu znalazły się m.in. rozwój strefy cargo, podniesienie kategorii ILS, rozwój zaplecza obsługi technicznej statków powietrznych, rozwój infrastruktury lotniskowej czy kontynuację i rozwój współpracy z wojskiem. Poza tym badaniu poddany zostanie też ewentualny wpływ Centralnego Portu Lotniczego na przyszłość mazurskiego lotniska. Ostatecznie przygotowany zostanie dokument pod nazwą "Strategia rozwoju lotniska na lata 2019 - 2025 wraz z perspektywą do roku 2040", a koncepcja będąca pracą konkursową powinna zawierać diagnozę sytuacji bieżącej oraz propozycję i wizję misji Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury wraz z uzasadnieniem.

- Niektórych rzeczy nie sposób było przewidzieć, np. tego, że Eurolot nie będzie obsługiwał tras krajowych. Widać też, że zwiększyła się mobilność mieszkańców i ich zamożność - powiedział Tomasza Kądziołka, prezes zarządzającej lotniskiem spółki Warmia i Mazury Sp. z o. o., według którego od czasu stworzenia pierwszego planu lotnisko bardzo się zmieniło. - Ma to przełożenie na zainteresowanie korzystaniem z usług linii lotniczych. Jednak jednym z najpoważniejszych argumentów była idea Centralnego Portu Lotniczego. Jesteśmy co prawda portem peryferyjnym, jednak chcielibyśmy wiedzieć, w jaki sposób wpłynie to na nasze funkcjonowanie - dodał Kądziołka.


Aby dokładnie ocenić ewentualny wpływ CPK na przyszłość Szyman należy skupić się również na prognozach dotyczących natężenia ruchu lotniczego, a w ramach przygotowania konkursowej koncepcji na tych na okres między rokiem 2019, a 2039. Ponadto w opracowaniu pojawią się analizy przepływów finansowych, szczytów ruchu lotniczego w porcie, oraz wymienione wcześniej możliwe plany rozwoju. Z pewnością pojawią się argumenty za i przeciw rozbudowie terminala i drogi startowej wraz z drogami kołowania, a także propozycje finansowania funkcjonowania portu.

Otwarcie ofert jest zaplanowane na 12 listopada, a zwycięzca na opracowanie Planu Generalnego Lotniska dla Szyman będzie miał około 550 tys. zł. 

Zamówienie takiego planu po prostu się opłaca. Pozwala unikać błędów i jest bardzo dobrym narzędziem przy zarządzaniu lotniskiem – dodał Kądziołka.

Plan Generalny Lotniska to dokument zatwierdzany przez ministra właściwego do spraw transportu. Jest on niezbędny do funkcjonowania lotnisk użytku publicznego.gość_6cbeb - Profil
gość_6cbeb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie