Remont drogi startowej w Dubaju: 43 proc. spadek przepustowości

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
27 września 2018 09:30
5 komentarzy
Planowane na 2019 rok półtora miesięczne zamknięcie południowej drogi startowej (12R-30L) na lotnisku w Dubaju będzie miało wpływ na ograniczenie przepustowości lotniska.
Reklama

Podczas odbywających się w zeszłym tygodniu na Mauritiusie IATA Aviation Days prezes Emirates Tim Clark zapowiedział, że planowany remont drogi startowej 12R-30L znacząco wpłynie na operacje zarówno linii Emirates jak i niskokosztowego flydubai.

- Emirates i flydubai odczują zamknięcie najmocniej, bo to po prostu ich baza, ich hub - dodał Clark.

Remont drogi startowej musi być, według słów Clarka, wykonywany co dziesięć lat i kolejny termin przypada na 2019 rok. Prace obejmą wzmocnienie oraz wykonanie nowej nawierzchni drogi startowej wraz z remontem przyległych dróg kołowania.


Prace zostały zaplanowane na okres od ostatniego tygodnia kwietnia do końca maja 2019 roku, co zbiega się z Ramadanem, kiedy liczba podróżnych znacząco spada. Lotnisko w Dubaju obsługuje w ciągu dnia ponad 1100 operacji lotniczych, zaś planowane na okres 45 dni zamknięcie jednego z pasów startowych spowoduje zmniejszenie jego przepustowości o 43 proc.

Wstępne szacunki mówią o tym, że Emirates będzie zmuszony do uziemienia w tym okresie 40 z 270 maszyn.

- Przewoźnicy pracują nad opracowaniem planu, który pozwoliłby wykorzystać lotnisko Dubai World Central. Jest ono jest w stanie przyjąć część samolotów, tak aby przynajmniej tymczasowo zmniejszyć obciążenie lotniska Dubai International - powiedział Clark.

Z Polski na lotnisko Dubai International operuje z Warszawy Emirates i flydubai z Krakowa. Z Katowic do Dubai World Central loty obsługuje Wizz Air.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Marcin14 2018-09-27 23:47   
Marcin14 - Profil Marcin14
Wszyscy przedmówcy: zgadzam się w zupełności. A jednak coś trzeba z tym remontem zrobić. Wiadomo jest również, że na gwałt próbuje się dokończyć kolejkę na DWC i powinna być w następnym roku gotowa w jakiejś tam formie (pierwszą linię, bo docelowo mają zamiar doprowadzić tam na pewno dwie, a chyba trzy). Niekoniecznie końcowe stacje na lotniskach będą już gotowe, ale może trzeba będzie kawałek podjechać autobusem z DWC do stacji kolejki.

Osobiście nie transferowałem się między flydubai i Emirates na DXB, ale z tego, co się orientuję, ich terminale są zupełnie oddzielne i na przeciwległych końcach lotniska, przez co transfer autobusowy trwa bardzo długo i jest uciążliwy (większość podróżnych mówi o potrzebnych 2 godzinach). Mimo wszystko nie trzeba przechodzić przez kontrolę paszportową (ale przez kontrolę bezpieczeństwa tak). Wiem też, że są plany by między DXB i DWC kursowały zamknięte pociągi od airside DXB do airside DWC (oprócz zwykłych pociągów do miasta). Właśnie sprawdziłem na stronie Wikipedii Dubai Metro i jest tam o tym mowa. Jednak kiedy będzie to gotowe, nie mam pojęcia, ale niemal jestem pewien, że nie wcześniej niż za 3-4 lata.

Tak więc transfer DXB-DWC razem z kontrolami paszportowymi mógłby trwać jakieś 3-4 godziny. Z tego, co się orientuję, koniecznie chcą wprowadzić transferowanie bagażu między lotniskami, żeby nie trzeba było go odbierać i potem znowu nadawać.

@demar: dokładnie o to chodzi w zostawieniu flydubai na DWC, bo DXB jest już totalnie na granicy przepustowości. Materiały promocyjne mówią o przeniesieniu się Emirates na DWC w 2025 roku więc do tego czasu potrzebują jakiegokolwiek miejsca na wzrost, którego na DXB po prostu już nie ma. Wydaje się jednak, że najpierw władze Dubaju będą próbowały przenieść na DWC jak najwięcej zagranicznych linii lotniczych. Nie wiem tylko jakich środków użyją i czy im to się uda.
adam1987 2018-09-27 22:25   
adam1987 - Profil adam1987
Tylko byłby wtedy problem z transferami, a jednak wielkie maszyny Emirates nie sprawdzają się na wszystkich kierunkach i dlatego dopiero co ogłosili łączenie swoich sił jeśli chodzi o loty przesiadkowe.
gość_255a8 2018-09-27 22:12   
gość_255a8 - Profil gość_255a8
FlyDubai dowozi paxów Emiratesowi więc przeniesienie ich dziś samych na DWC byłby strzałem w kolano...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama