Dubaj: Szkolone psy do wykrywania koronawirusa

Artur Banach - Profil Artur Banach
17 sierpnia 2020 10:27
Port lotniczy w Dubaju będzie pierwszym na świecie lotniskiem, na terenie którego psy będą wykrywały osoby roznoszące koronawirusa.
Reklama

Powszechnie wiadomo, jak istotną rolę dla bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego odgrywają specjalnie szkolone psy. Od wielu lat, ich doskonały węch zapobiega wnoszeniu do samolotów ładunków wybuchowych, narkotyków czy innej kontrabandy. Do repertuaru psich możliwości dołącza właśnie wykrywanie choroby COVID-19.


Międzynarodowe lotnisko w Dubaju będzie pierwszym na świecie, gdzie czworonogi wykażą się w zwalczaniu rozprzestrzeniania wirusa. Wykonane testy okazały się bardzo obiecujące. Zadowalająca jest nie tylko skuteczność psów służących w jednostce K-9, ale również tempo wykrywania choroby. Procedura daje 91% szans na prawidłowe stwierdzenie obecności patogenu, a czas potrzebny do jej wykonania wynosi zaledwie kilka minut. Badanie jest również proste i nieinwazyjne - do specjalnego słoiczka pobierana jest tylko próbka zapachowa. Pasażerowie nie wejdą w bezpośredni kontakt ze zwierzętami. Te przebywać będą w osobnym pomieszczeniu. Do dziś wykonano już około 400 testów.

Psy są szkolone do tej roli m.in. również w Wielkiej Brytanii i we Francji, przy czym wyniki znad Loary - zebrane na etapie eksperymentalnym - są jeszcze lepsze i posiadają zgodność z rzeczywistością na poziomie blisko 100 proc.

Co prawda nie wiadomo jeszcze czy podobne procedury zostaną powszechnie wprowadzone w innych lotniskach, niemniej gdyby tak było, wyjątkowe psie zdolności mogą stanowić kamień milowy w przywracaniu ruchu lotniczego do stanu sprzed pandemii. Istnieje zatem duża szansa, że port lotniczy w Dubaju utrzyma palmę pierwszeństwa pod względem liczby obsłużonych pasażerów, którą dzierży od kilku lat.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama