×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Tempo wzrostu rośnie w czerwcu, ale spada w całym pierwszym półroczu


W czerwcu branża odnotowała wzrost popytu na przewozy lotnicze, poinformowało Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA). W pierwszym półroczu tempo wzrostu było nadal solidne, choć niższe niż przed rokiem.


Tegoroczny czerwcowy popyt (RPK) wzrósł o 7,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem, co oznacza iż wzrósł w stosunku do kwietnia i maja, kiedy to utrzymywał się na poziomie 6 proc. rok do roku. 

W ostatnim miesiącu pierwszego półrocza oferowanie (ASK) wzrosło o 6,5 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1 proc., osiągając poziom 82,8 proc. 

W całym pierwszym półroczu, popyt (RPK) wzrósł o 7 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem. Jest to solidny wzrost, choć niższy niż ubiegłoroczny kiedy to IATA odnotowała wzrost popytu na poziomie 8,3 proc. rok do roku. 

- Pierwsza połowa 2018 r. zakończyła się miesiącem, w którym po raz kolejny mogliśmy zanotować poziom wzrostu wyprzedzający trendy, co jest dobrym wskaźnikiem tuż przez szczytem sezonu letniego na półkuli północnej. Jednak wyłaniająca się perspektywa globalnej wojny handlowej rzuca długi cień na prognozy rozwoju. Dodatkowo, rosnące ceny nakładów - koszty paliwa poszybowały o około 60 proc. w ciągu ostatniego roku - ograniczają warunki do oferowania niskich cen - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA. 


W czerwcu popyt rósł we wszystkich regionach na świecie, najbardziej na Bliskim Wschodzie (11 proc.) oraz w Afryce (10,9 proc.)

Czerwcowy ruch lotniczy w Europie wzrósł o 6,1 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2017 r. Oznacza to, że tempo wzrostu w Europie odnotowało nieznaczne spowolnienie w porównaniu z majem tego roku, kiedy to IATA odnotowała tempo wzrostu na poziomi 6,8 proc. W czerwcu oferowanie (ASK) wzrosło o 4,8 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1,1 proc., osiągając poziom 86,8 proc., najwyższy spośród wszystkich regionów na świecie. 

Jak informuje IATA, wzrosty w Europie napędzane są stosunkowo korzystną sytuacją gospodarczą w regionie. Największym ryzykiem dla wzrostów są możliwe strajki kontrolerów ruchu lotniczego.


Wydaje się, że praca europejskich operatorów obszarów kontroli przestrzeni powietrznej pozostaje w centrum zainteresowania IATA, która pod koniec ubiegłego miesiąca wezwała rządy oraz agencje żeglugi powietrznej w Europie do poprawienia przepustowości lotniczej w regionie, po fatalnych danych dotyczących opóźnień. Na tym tle pozytywnie odróżnia się praca Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), która w pierwszej połowie tego roku, pomimo odnotowania znacznego wzrostu ruchu lotniczego w kontrolowanym przez siebie obszarze, znacząco poprawiła  punktualność, co czyni PAŻP liderem w Europie. 

Dobre globalne wyniki branży lotniczej napędzane były przez wyniki z Regionu Azji - Pacyfiku, który z 33,7 proc. udziałem w rynku światowym, jest największym rynkiem lotniczym na świecie. W Azji czerwcowy ruch lotniczy (RPK) wzrósł o 9,5 proc. rok do roku, oferowanie (ASK) o 7,4 proc., natomiast średni współczynnik wypełnienia (LF) o 1,5 proc., osiągając poziom 80,6 proc. 


Na rynku krajowych połączeń lotniczych w czerwcu, największy, 17,6 proc. wzrost ruchu lotniczego (RPK) odnotowano w Indiach. Był to już 46 miesiąc z rzędu, w którym kraj ten zanotował dwucyfrowy wzrost pasażerskiego ruchu lotniczego na trasach krajowych. 

IATA skupia 290 linii lotniczych na świecie, odpowiedzialnych za 82 proc. światowego ruchu lotniczego. Raporty IATA powstają w oparciu o dane przewoźników skupionych w Zrzeszeniu, jak również o dane pozostałych linii lotniczych. 

fot. Tomasz ŚniedziewskiReklama


Booking.com
gość_ebb7f - Profil
gość_ebb7f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie