×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IATA: Europejska kontrola ruchu lotniczego powoduje opóźnienia


Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych (IATA) wzywa rządy oraz agencje żeglugi powietrznej w Europie do poprawienia przepustowości lotniczej w regionie, po ostatnich fatalnych danych dotyczących opóźnień. 
Wezwanie IATA zostało opublikowane po tym, gdy tegoroczne dane wskazują, iż w porównaniu z ubiegłym rokiem problem opóźnień jest ponad dwukrotnie poważniejsze. 

- W Europie mamy sezon letni. Podróżni chcą dotrzeć do swoich portów docelowych o czasie. Niestety, wielu z nich czeka rozczarowanie, spowodowane opóźnieniami wynikłymi z winy kontroli ruchu lotniczego. W branży powinien być postęp, tymczasem opóźnienia są dwa razy większe niż przed rokiem. W tym roku problemów nie da się szybko załatwić, choć ogólnie wiadomo jakie działania należałoby podjąć. Przy odpowiednich inwestycjach i planowaniu ze strony rządów oraz operatorów obszarów kontroli przestrzeni powietrznej możemy, i musimy, sprawić by przyszły rok był lepszy - powiedział Alexandre de Juniac, dyrektor generalny oraz prezes IATA. 

Dane pochodzące z agencji Eurocontrol pokazują, że w pierwszej połowie 2018 r. opóźnienia wynikłe z przyczyn związanych z zarządzaniem kontrolą ruchu lotniczego zwiększyły się ponad dwa razy, osiągając poziom 47 tys. minut dziennie czyli o 133 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. 

Większość z tych opóźnień spowodowana jest niedoborami kadrowymi oraz słabą przepustowością, jak również innymi przyczynami, takimi jak warunki pogodowe lub zdarzenia zakłócające pracę kontrolerów, np. strajki. Średnia długość opóźnienia lotu z przyczyn związanych z zarządzaniem kontrolą ruchu lotniczego wynosiła w lipcu 20 min, podczas gdy najdłuższe opóźnienie osiągnęło 337 minut. 

Podczas gdy linie lotnicze dodają loty do nowych kierunków i rozszerzają ofertę, tak aby zaspokoić oczekiwania podróżnych, ruch powietrzny w Europie rośnie, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na usługi kontroli ruchu lotniczego na kontynencie. Operatorzy obszarów kontroli przestrzeni powietrznej mają pod swoją kontrolą przestrzeń powietrzną krajów i za swoje usługi pobierają opłaty nawigacyjne. Wraz ze wzrostem liczby lotów, rosną więc także przychody operatorów. Agencja Eurocontrol szacuje, że w ostatnich latach operatorzy uzyskiwali średni EBIT na poziomie 9,6 proc. 


Niestety, główni operatorzy w Europie nie poczynili wymaganych inwestycji, decydując się w zamian na osiąganie ponad normalnych korzyści, argumentuje IATA. Najwięksi dostawcy usług albo w niewystarczającym stopniu inwestowali w swoich pracowników, albo stosowali przestarzały system zatrudnienia, który powoduje iż pracownicy nie są kierowani do służby wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, lub w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebni, w rezultacie czego tworzyły się opóźnienia dotykające pasażerów. 

Wielu z europejskich operatorów obszarów kontroli przestrzeni powietrznej nie inwestowało też w wymagane technologie, dzięki którym zwiększyłaby się przepustowość, przypomina IATA. 

Dlatego też IATA wezwała Komisję Europejską, kraje członkowskie oraz narodowe agencje żeglugi powietrznej do podjęcia działań według czteropunktowego planu:

  1. Zmodernizować infrastrukturę i wdrożyć w życie Single European Sky ATM Research (SESAR), czyli system za który już w tej chwili pobierane są opłaty od linii lotniczych.
  2. Zreformować przestarzały system pracy, tak aby pracownicy byli kierowani do służby wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba; jeśli zachodzi taka konieczność, również zwiększyć zatrudnienie pracowników.
  3. Przekazać uprawnienia do planowania i ustalania kształtu sieci połączeń lotniczych zgodnie z wymogami pasażerów organowi European Network Manager. 
  4. Wzmocnić system Performance and Charging Scheme, tak aby operatorzy obszarów kontroli przestrzeni powietrznej, którzy nie zrealizują zakładanych celów, podnosili z tego tytułu odpowiedzialność finansową. 
- Opóźnienia wynikłe z przyczyn związanych z zarządzaniem kontrolą ruchu lotniczego mają wpływ na całą gospodarkę i są całkowicie nie do zaakceptowania w czasach, gdy europejska konkurencyjność potrzebuje pilnego wzmocnienia. Podróżni mają tego dość. Zmiany muszą nastąpić już teraz - konkluduje de Juniac. 

fot. Tomasz Śniedziewskigość_5bab6 - Profil
gość_5bab6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie