Na trasie: Z Warszawy do Stambułu

4 sierpnia 2018 18:30
12 komentarzy
Turkish Airlines są jedną z dwóch linii oferujących bezpośrednie połączenie między Warszawą i Stambułem. Testujemy je w ramach cyklu "Na trasie".
Reklama
Mimo że do Stambułu latają także Polskie Linie Lotnicze LOT, to turecki przewoźnik ma na tej trasie nie tylko wyraźną przewagę produktową, ale przede wszystkim gwarantuje lepszy dostęp do swojej ogromnej siatki połączeń ze stambulskiego lotniska Atatürka.


Od nowego sezonu zimowego linie będą realizowały loty z Warszawy do Stambułu z nieco większą częstotliwością i według lepiej dopasowanego do połączeń tranzytowych rozkładu. Pasażerowie będą przesiadali się również na zupełnie nowym lotnisku, które już pod koniec października br. ma zastąpić obecną, mocno przeciążoną bazę Turkish Airlines.

Od października nowy rozkład i nowe lotnisko

Połączenie między Warszawą i Stambułem jest obecnie oferowane przez Turkish Airlines pięć razy w tygodniu według rozkładu lotów obowiązującego już niezmiennie od dłuższego czasu. W sezonie letnim rejsy oznaczone numerem TK 1765 startują z lotniska Atatürka codziennie z wyjątkiem wtorków i sobót o 12:35, aby dotrzeć do celu o 14:00. W drogę powrotną z Warszawy lot TK 1766 wyrusza o 14:55 i ląduje w Stambule o 18:30. Nie jest to rozkład idealny, zwłaszcza z punktu widzenia przesiadek na wiele lotów azjatyckich, gdyż w obie strony oznacza często konieczność wielogodzinnego oczekiwania na kolejne połączenie.


Oferta tureckiego przewoźnika ulegnie jednak znaczącej poprawie pod tym kątem od zimowego rozkładu lotów. Od 28 października br. rejsy do Warszawy będą wykonywane w godzinach rannych i wieczornych, a zatem w porach lepiej dostosowanych do transferów międzynarodowych. Dotychczasowa rotacja TK 1765/1766 została przeniesiona odpowiednio na godz. 17:30 (wylot ze Stambułu) i 18:55 (wylot z Warszawy), natomiast rano pojawią się nowe loty oznaczone numerami TK 1265 i 1266. Samolot będzie w tej rotacji startował z Turcji o 7:50, aby dolecieć do Warszawy o 8:20, zaś w drogę powrotną uda się o 9:50 z lądowaniem zaplanowanym w Stambule o 13:50.


Od nowego sezonu o jeden lot tygodniowo zwiększy się także liczba rejsów do Warszawy. Dodatkowe, szóste połączenie będzie realizowane w soboty. To efekt zawartego niedawno porozumienia między Turkish Airlines i LOT-em, w ramach którego polski przewoźnik będzie od stycznia 2019 roku oferował 12 lotów tygodniowo do Stambułu, a linie tureckie uzyskały prawo do dodatkowej rotacji na tej trasie z możliwością wykonywania jej boeingiem 777-300, czyli największym posiadanym aktualnie samolotem w swojej flocie.

Na koniec października zaplanowano również inaugurację nowego portu lotniczego, który ma przejąć obsługę lotów od wysłużonego i zakorkowanego do granic możliwości lotniska Atatürka. Jeśli termin ten nie ulegnie w ostatniej chwili przesunięciu wraz z nadejściem sezonu zimowego pasażerowie podróżujący z Warszawy do Stambułu będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury jednego z największych portów lotniczych na świecie.

Przed odlotem z Warszawy

Odprawa lotów do Stambułu odbywa się w strefie D terminala lotniska Chopina. Do dyspozycji pasażerów jest kilka stanowisk, w tym jedno dedykowane osobom podróżującym w klasie biznes oraz posiadaczom statusu Star Alliance Gold. Check-in na lotnisku kończy się na godzinę przed planowanym lotem. Niezależnie od tego można skorzystać z systemu odprawy przez internet na stronie linii lub w jej aplikacji mobilnej. Opcja ta jest dostępna 24-godzinnym wyprzedzeniem. W takim wypadku karta pokładowa będzie wysłana na adres poczty elektronicznej lub dostarczona sms w wersji mobilnej.


Podróżując z Warszawy w klasie ekonomicznej można bezpłatnie nadać co do zasady jedną sztukę bagażu o wadze do 20 kg, a w klasie biznes jeden bagaż ważący do 30 kg. Są to podstawowe limity, które ulegają podwyższeniu w zależności od miejsca docelowego oraz statusu w programie lojalnościowym tureckich linii Miles&Smiles lub linii partnerskich z sojuszu Star Alliance. Oprócz tego każdy podróżny może zabrać jeden (w klasie ekonomicznej) lub dwa bagaże podręczne o wadze do 8 kg każdy (w klasie biznes). Warto przy tym podkreślić, że Turkish Airlines nie stosują coraz bardziej rozpowszechnionych w liniach europejskich taryf "bezbagażowych", a zatem zawsze bez względu na cenę biletu i klasę rezerwacyjną pasażerowie mają zagwarantowane określone powyżej minimalne limity bagażowe.

Problemem jest natomiast brak możliwości nadania bagażu do celu w przypadku podróży na podstawie dwóch różnych biletów, nawet jeśli obejmują one przeloty innymi liniami z sojuszu Star Alliance. Od pewnego czasu Turkish Airlines przestał oferować taką możliwość.

Odloty do Stambułu odbywają się ze strefy non-schengen (bramki są oznaczone literą N), a zatem poza kontrolą bezpieczeństwa należy przejść również kontrolę paszportową. Dobrze jest zarezerwować na to odpowiedni zapas czasu, gdyż przy okienkach często tworzą się spore kolejki. W przeciwieństwie do kontroli bezpieczeństwa, przy której dostępny jest Gold Track, niestety nie ma tu osobnego, priorytetowego przejścia dla pasażerów klasy biznes i statusowych.


Pasażerowie podróżujący Turkish Airlines w klasie biznes oraz posiadacze statusu Star Alliance Gold mogą przed lotem skorzystać w Warszawie z kilku poczekalni biznesowych: salonów LOT-u "Polonez" i niedawno otwartego "Mazurka", a także prowadzonych przez lotnisko poczekalni "Fantazja" i "Bolero".

Boarding odbywa się według typowych zasad z gwarantowanym pierwszeństwem dla klientów klasy biznes i statusowych. Samoloty Turkish Airlines są obsługiwane na lotnisku Chopina za pomocą rękawów, co zapewnia komfort w trakcie wchodzenia na pokład. W razie dużego obłożenia lotu obsługa może poprosić przy bramce wybranych pasażerów klasy ekonomicznej o nadanie bagażu podręcznego do luku. Będzie on wówczas do odebrania wraz z bagażem rejestrowanym w porcie docelowym.


Na pokładzie

Loty do Stambułu z Warszawy są obecnie obsługiwane przede wszystkim samolotami airbus A321 (zdarzają się na tej trasie także inne typy samolotów, np. airbusy A320 i boeingi 737-800). W standardowej konfiguracji mogą one zabrać na pokład 178 pasażerów w dwóch klasach podróży: 20 w klasie biznes oraz 158 w klasie ekonomicznej. W pierwszej z nich zamontowano szersze, rozkładane fotele w konfiguracji 2-2. Z kolei w kabinie ekonomicznej przewidziano typowy dla tych maszyn układ miejsc 3-3. Trzeba jednak zaznaczyć, że Turkish Airlines posiadają w swojej flocie kilka airbusów A321 z innym, mniej komfortowym - z punktu widzenia pasażerów biznesowych - układem miejsc. Nie ma w nich osobnej kabiny biznes, a jej rolę pełnią standardowe fotele ekonomiczne z gwarancją wolnego miejsca w środku i nieco większym odstępem między rzędami. Czasami samoloty te pojawiają się na trasie do Warszawy.


Lot do Stambułu zajmuje 2 godziny 20 minut. Jego trasa biegnie nad terytorium Polski, Ukrainy, Rumunii i Morzem Czarnym. W czasie podróży serwowany jest lunch. W obu klasach pasażerowie otrzymują drukowane menu z zestawem dań. W klasie ekonomicznej jest standardowy wybór między dwoma ciepłymi daniami wraz z sałatką i deserem. Z kolei w klasie biznes podróżni mogą liczyć na pełny posiłek składający się z przystawki, dania głównego (trzy opcje do wyboru), serów i deseru. Catering dla Turkish Airlines jest przygotowywany przez znaną firmę DO&CO. Przez cały lot dostępne są bez limitów napoje chłodzące (woda, soki, napoje gazowane), wybrane alkohole oraz kawa i herbata.


Na pokładzie większości samolotów wąskokadłubowych tureckich linii dostępny jest indywidualny system rozrywki (IFE). Zapewnia on dostęp do rozbudowanej bazy filmów, seriali, programów TV i muzyki. W klasie biznes rozkładane monitory są umieszczone między fotelami (a jeśli samolot nie dysponuje tym systemem pasażerowie otrzymują na czas podróży przenośne tablety), zaś w klasie ekonomicznej mniejsze ekrany zamontowano w oparciach siedzeń w poprzedzającym rzędzie.

Lądowanie w Stambule wymaga na ogół oczekiwania przez pewien czas w sporej kolejce samolotów, co dość często wpływa na lekkie opóźnienie przylotu względem czasu rozkładowego. Z uwagi na niedostateczną liczbę rękawów większość rejsów Turkish Airlines obsługiwana jest aktualnie na stanowiskach oddalonych od terminala. Pasażerowie są dowożeni wówczas do budynku autobusami. Dla osób lecących w klasie biznes podstawiany jest osobny pojazd z bardziej komfortowymi fotelami.

Bogata oferta na czas tranzytu

Będące główną bazą Turkish Airlines lotnisko Atatürka to jednej z najważniejszych portów tranzytowych w Europie. Wiele pasażerów podróżujących z Warszawy przesiada się tu na dalsze loty obsługiwane przez linie tureckie lub jej partnerów. Choć z uwagi na mocne przeciążenie lotniska tranzyt nie należy do najwygodniejszych przewoźnik przewidział w tym zakresie kilka istotnych udogodnień.


Dla pasażerów klasy biznes i posiadaczy statusu Star Alliance Gold dostępna jest dwupoziomowa poczekalnia biznesowa z rozbudowaną ofertą kulinarną i rozrywkową, dostępem do pryszniców i pokoi wypoczynkowych. Posiadacze kart Elite i Elite Plus w programie Miles&Smiles mogą dodatkowo skorzystać z wydzielonych, priorytetowych punktów kontroli granicznej i bezpieczeństwa. Z kolei dla klientów klasy ekonomicznej podróżujących z długą przesiadką istnieje możliwość otrzymania voucherów na darmowy posiłek w wybranych restauracjach na terenie lotniska.

W przypadku dłuższej, co najmniej 6-godzinnej przesiadki w Stambule między lotami międzynarodowymi można także wziąć udział w bezpłatnej wycieczce do miasta połączonej ze zwiedzeniem jego najciekawszych zabytków. Turkish Airlines oferują codziennie do wyboru jej kilka opcji o różnych godzinach i mniej lub bardziej rozbudowanym programie.


Pasażerowie podróżujący Turkish Airlines z Warszawy na trasach wymagających, ze względu na obowiązujący rozkład lotów, bardzo długiego oczekiwania na kolejne połączenie (np. w przypadku wybranych rejsów do Azji, Ameryki Południowej i USA) mogą skorzystać z bezpłatnego hotelu (wraz z transferem i śniadaniem). Minimalny czas transferu powinien wynosić siedem godzin w przypadku przelotu w klasie biznes oraz 10 godzin dla podróży w klasie ekonomicznej. Obsługa klientów tranzytowych odbywa się przy specjalnym stanowisku zlokalizowanym w hali przylotów.

Osoby chcące skorzystać z oferty wycieczkowej lub hotelowej Turkish Airlines powinny pamiętać o obowiązku wizowym, który cały czas dotyczy obywateli polskich. Najszybciej i najtaniej można dopełnić wymaganych formalności wizowych jeszcze przed wyjazdem za pośrednictwem dedykowanego serwisu internetowego. Koszt dokumentu uprawniającego do wielokrotnego przekroczenia granicy tureckiej przez sześć miesięcy wynosi obecnie 20,60 USD. Wizę można otrzymać również po przylocie na lotnisku Atatürka, ale wiąże się to z nieco wyższą opłatą oraz koniecznością oczekiwania często w długiej kolejce do okienek wizowych.

Podróżując docelowo do Turcji i to nie tylko Turkish Airlines należy też pamiętać o konieczności posiadania dwóch całkowicie czystych stron w paszporcie. Mimo że na granicy tureckiej nikt w praktyce nie zwraca na to uwagi, warunek ten jest od czasu do czasu weryfikowany w trakcie odprawy na lotnisku i jego niespełnienie może zakończyć się odmową przyjęcia danej osoby na pokład samolotu.

Fot. M. Stus, P. Bożyk


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
shorty 2018-08-08 11:31   
shorty - Profil shorty
fajne linie, fajny serwis, duzo połączen:)
gość_edf2d 2018-08-06 15:01   
gość_edf2d - Profil gość_edf2d
Turkishem lata się dobrze, Polacy z południa powinni latać z KSC, BUD, VIE, PRG. Same zalety, ceny lepsze. Nie ma o czym dyskutować.
gość_cc556 2018-08-05 23:05   
gość_cc556 - Profil gość_cc556
Turkish sam sobie nic nie ugrał i nie załatwił, po prostiu LO zwieksza czestotliwosc do IST x 2 dziennie wiec musieli dac pojemnosci proporcjonlannie partnerom tureckim z czego TK korzystają, nie bedzie rejsów direct do KRK ani innego portu krajowego bo to turków nie interesuje. W tym dupoplu to LOT rozdaje karty i pozwala turkom tylko na tyle na ile musi pozwolić w ramach obowiązującej umowy binateralnej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy