Na trasie: Z Warszawy do Londynu-City

12 stycznia 2019 14:16
13 komentarzy
Zainaugurowane kilka dni temu loty z Warszawy na londyńskie lotnisko City to kolejne połączenie europejskie dostępne w siatce Polskich Linii Lotniczych LOT. Testujemy je w ramach cyklu "Na trasie".
Reklama
Bezpośrednie rejsy między Warszawą, a Londynem-City odbywają się według następującego rozkładu połączeń: codziennie (oprócz niedziel) samoloty startują z Lotniska Chopina o 7:15, aby wylądować w Londynie o 9:00 oraz o 16:15 z przylotem zaplanowanym na 18:00 (poza sobotami). Loty powrotne z Londynu przewidziano odpowiednio na 9:30 z lądowaniem w Warszawie o 13:00 oraz na 18:30 z planowym przybyciem do celu o 22:00. Realnie przeloty trwają krócej - w każdą stronę samolot spędza w powietrzu przeciętnie ok. dwie godziny. Trasa lotu widzie nad terytorium Polski, Niemiec, Holandii oraz Wielkiej Brytanii.

Rejsy do Londynu-City zostały dobrze skomunikowane z porannymi dolotami krajowymi, a ponadto dają możliwość przesiadki w Warszawie pasażerom podróżującym m.in. z Kijowa, Lwowa, Wilna, Rygi, Bukaresztu i Tbilisi. Z kolei osoby rozpoczynające podróż w Wielkiej Brytanii mogą skorzystać również z rejsów dalekodystansowych LOT-u do Pekinu, Seulu, Tokio i Singapuru. Otwierając nowe połączenie LOT znacząco uzupełnił także swoją codzienną ofertę lotów między Warszawą, a Londynem.

Do rejsów z Warszawy do Londynu-City zostaną wkrótce dodane analogiczne loty z Budapesztu (ich start przewidziano na 18 lutego br.) i Wilna (najprawdopodobniej od 1 maja br.).

Uruchomienie rejsów na londyńskie lotnisko City wymagało od polskiego przewoźnika sprostania kilku niestandardowym wyzwaniom, które stawia ten najbardziej prestiżowy brytyjski port lotniczy. Do najważniejszych należała bez wątpienia konieczność pozyskania odpowiednich samolotów certyfikowanych do operowania na tym lotnisku oraz przeszkolenia załóg w zakresie obowiązujących tam procedur.

Do Londynu-City nowym embraerem 190

Pasażerowie korzystający z połączenia między Warszawą, a Londynem-City będą podróżowali na tej trasie wyłącznie na pokładach nowych embraerów 190. Polski przewoźnik odebrał cztery maszyny tego typu pod koniec ubiegłego roku. Ich pozyskanie przez LOT otworzyło możliwość realizowania przelotów na bardzo wymagające pod kątem operacyjnym londyńskie lotnisko. Z powodu stosunkowo krótkiego pasa startowego i stromego kąta podejścia do lądowania tylko kilka rodzajów maszyn pasażerskich, mających dodatkowe wyposażenie, jest dopuszczonych do korzystania z tego portu. Embraery 190 należą do najpopularniejszych samolotów pojawiających się na City.


W konfiguracji zamówionej przez LOT embraery 190 mogą zabrać na pokład do 106 pasażerów. Samolot oferuje lubiany przez podróżnych układ foteli 2-2. Podobnie jak w innych maszynach regionalnych używanych przez polskie linie nie wydzielono tu osobnej kabiny biznesowej z szerszymi miejscami. Wszyscy na pokładzie mają więc do dyspozycji takie same fotele. W samolocie nie ma niestety indywidualnego systemu rozrywki, w każdym rzędzie są natomiast dostępne standardowe gniazdka elektryczne pozwalające na zasilanie sprzętu elektronicznego.


Zauważalnym mankamentem jest nieco mniejszy odstęp między rzędami w porównaniu do innych typów brazylijskich maszyn używanych przez LOT na trasach krajowych i europejskich. Różnica ta jest już odczuwalna w czasie dwugodzinnego lotu do Londynu. Odległość między fotelami jest przy tym taka sama w całej kabinie, więc pasażerowie klas biznes i premium, zajmujący w samolocie zwykle kilka pierwszych rzędów, także nie mogą liczyć na dodatkową przestrzeń na nogi (pomijając pierwszy rząd po obu stronach kabiny).

Wypada w tym kontekście zauważyć, że konfiguracja nowych embraerów 190 we flocie polskich linii jest ciaśniejsza od dostępnej w tych samych maszynach u większości konkurencyjnych przewoźników latających na lotnisko City. Przykładowo British Airways mają na pokładzie embraerów 190 jedynie 98 foteli, a Lufthansa, KLM i Alitalia po 100 miejsc, a do tego w pierwszych rzędach jeszcze nieco większy odstęp między siedzeniami.

Podróż możliwa w trzech klasach serwisowych

Na rejsach do Londynu-City oferowane są trzy klasy podróży do wyboru: ekonomiczna, premium i biznes. Różnice między nimi sprowadzają się do serwisu oferowanego w trakcie podróży, a także dodatkowych przywilejów i udogodnień dostępnych na lotnisku.

Osoby rozpoczynające podróż do Londynu w Warszawie mają do dyspozycji obszerną strefę odpraw w sektorach D-E terminala z osobnymi stanowiskami przeznaczonymi dla pasażerów segmentu premium, posiadaczy odpowiednich statusów, klasy ekonomicznej, osób nadających wyłącznie bagaż, podróżnych z małymi dziećmi itp. Oprócz tego można oczywiście skorzystać z odprawy na stronie internetowej linii, w aplikacji mobilnej lub przez telefon. Z kolei dla pasażerów przesiadających się na lotnisku Chopina na lot do Londynu-City z rejsów krajowych i europejskich dostępne jest, w razie potrzeby, centrum tranzytowe LOT-u zlokalizowane w hali odlotów, zarówno w strefie schengen, jak i non-schengen.


Na rejsach do Londynu-City obowiązują standardowe limity bagażowe dla połączeń europejskich LOT-u. Oznacza to, że pasażerom klasy ekonomicznej, w zależności od wybranej taryfy, przysługuje bezpłatnie lub za dodatkową opłatą jedna sztuka bagażu o wadze do 23 kg, osobom podróżującym w klasie premium zawsze bezpłatnie dwie sztuki z tą samą wagą maksymalną, zaś w klasie biznes dwa bagaże o wadze do 32 kg każdy. Na pokład można z kolei zabrać jeden bagaż podręczny do 8 kg w klasach ekonomicznej oraz premium i odpowiednio dwa bagaże do 18 kg w klasie biznes. Powyższe limity mogą być inne w przypadku posiadania przez pasażera wyższego statusu w ramach programów lojalnościowych w Star Alliance lub zarezerwowania podróży z/do Londynu-City w połączeniu z przelotem transkontynentalnym.

Odloty do Londynu-City odbywają się ze strefy non-schengen (bramki są oznaczone literą N), a zatem poza kontrolą bezpieczeństwa należy przejść również kontrolę paszportową. Warto pamiętać, że w przypadku tej ostatniej nie ma osobnej, priorytetowej bramki dla pasażerów klas premium i statusowych. Osoby podróżujące w klasie biznes oraz posiadacze kart FTL, Senator, HON i Star Alliance Gold mogą natomiast przed lotem skorzystać z uruchomionej w ubiegłym roku w części non-schengen poczekalni biznesowej LOT-u "Mazurek".


Na pokładzie pasażerowie klasy ekonomicznej otrzymują wodę, kawę i herbatę oraz Prince Polo. W trakcie lotu mogą również skorzystać z płatnego LOT Sky Bar, w ramach którego dostępne są napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz wybór dań i przekąsek. Ceny w porównaniu do analogicznych ofert innych przewoźników są atrakcyjne i wynoszą od 5 do 15 PLN.

Z kolei podróżującym w klasach biznes i premium serwowany jest gorący posiłek (dwa dania do wyboru) oraz różne napoje i trunki alkoholowe. Różnica między obiema klasami na pokładzie sprowadza się do detali. W klasie premium nie ma gwarancji wolnego miejsca obok (w zależności od obłożenia danego lotu może ono pozostać wolne lub być zajęte przez innego pasażera), jedzenie nie jest podawane na obrusie, a napoje są serwowane w plastikowych kubkach zamiast szkła. Miejsca w klasie biznes i premium znajdują się w wydzielonej, przedniej części samolotu.

Lądowanie i start pełne wrażeń

Podejście do lądowania i start z portu lotniczego Londyn-City to prawdziwa gratka dla koneserów lotnictwa, ale nawet rzadziej podróżujący pasażerowie zwrócą uwagę na wyraźne różnice w porównaniu do innych lotnisk. Samolot realizuje tutaj tzw. steeper aproach zniżając się po znacznie bardziej stromej od typowej ścieżce o nachyleniu 5,5 stopnia. Dzięki temu możliwe jest płynne lądowanie na pasie lotniska, którego specyficzne położenie geograficzne ogranicza przestrzeń do manewrów i wymusza zarazem przestrzeganie rygorystycznych norm hałasu.


Jeszcze bardziej widowiskowy jest start - embraer 190 błyskawicznie rozpędza się po krótkim, 1500-metrowym pasie i gwałtownie podrywa się w górę. Pasażerowie siedzący w środku samolotu mogą odnieść wrażenie niemal pionowego wznoszenia się przez kilkadziesiąt kolejnych sekund lotu.


Nawet na ziemi lotnisko City jest bardziej wymagające dla pilotów. Wystarczy wspomnieć, że z powodu niewielkiej powierzchni i charakterystycznego układu płyty postojowej samolot musi bardzo precyzyjnie wykonać manewr parkowania obracając się pod samym terminalem o 180 stopni. Nietrafienie w wyznaczone miejsce za pierwszym razem powoduje konieczność okrążenia portu i powtórzenia całego manewru.

Londyn-City - lotnisko w biznesowym centrum miasta

Największą zaletą lotniska City jest jego dogodna lokalizacja. Zbudowane w dawnych Dokach Królewskich jest najbliżej położonym względem biznesowego centrum portem brytyjskiej stolicy. To zapewnia wysoki prestiż realizowanym stąd połączeniom lotniczym. Korzystając z dobrze rozwiniętej komunikacji publicznej można stąd w zaledwie 11 minut dojechać do kompleksu biurowego Canary Wharf, w 19 minut do stacji London Bridge i w 40 minut do Westminster.


Lotnisko samo w sobie jest też bardzo przyjazne dla pasażerów. Niewielki, chociaż zarazem też już wyraźnie przestarzały terminal gwarantuje szybkie wyjście z samolotu (w porcie nie używa się ani autobusów, ani rękawów), przejście przez kontrolę graniczną i odebranie bagażu. Całość w większości przypadków zajmuje nie więcej niż kwadrans.




Podobnie sprawnie można dokonać odprawy na rejs startujący z City. Każda linia dysponuje wydzielonymi stanowiskami odprawy i do szybkiego nadawania bagażu, w terminalu dostępne są również automaty do samodzielnego dokonania rejestracji na lot. Po kontroli bezpieczeństwa (nie ma osobnej kontroli paszportowej) podróżni przechodzą do kompaktowej hali odlotów, z której następnie bezpośrednio udają się do właściwego samolotu. W trakcie oczekiwania na lot można skorzystać z kilku restauracji, oferty lotniskowych sklepów lub salonu biznesowego (dla pasażerów klasy biznes bezpłatnie, możliwy jest także jednorazowy wstęp za opłatą 35 GBP).

Obecnie Londyn-City przechodzi zaplanowany na kilka lat proces rozbudowy i modernizacji, który zakończy się powiększeniem terminala, a także poprawą pozostałej infrastruktury portu. Zmiany przyniosą niewątpliwie podniesienie komfortu dla podróżnych korzystających z tego tak wyjątkowego na mapie Europy lotniska.

Fot. M. Stus, A. Gala

Materiał powstał we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_64404 2019-03-26 21:55   
gość_64404 - Profil gość_64404
Artykuł sponsorowany przez LH
BA850 2019-01-16 01:00   
BA850 - Profil BA850
@gość_bf9fa: BA latało z LCY do WAW przez parę miesięcy w 2008-2009 roku, LO nigdy nie latał do LCY.
gość_bf9fa 2019-01-15 15:29   
gość_bf9fa - Profil gość_bf9fa
Latalem wiele razy z LCY do LUX Luxairem. Swietne lotnisko. Kolejki praktycznie nie istnieja, aczkolwiek na przestrzeni lat ruch sie zwiekszyl. Gdy jest slonecznie, piekna panorama Londynu podczas ladowania.
Kilka lat temu LOT mial juz polaczenia WAW - LCY
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy