×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Biało-czerwony B787-9 Dreamliner LOT-u przyleciał do Warszawy


Wczoraj (28.06) przed 10.00 na warszawskim Okęciu, w asyście myśliwców F-16 wylądował Boeing 787-9 Dreamliner LOT-u w specjalnym malowaniu. Maszyna jeszcze dziś wyleciała do Toronto w swój pierwszy rejs z pasażerami.


Boeing 787-9 Dreamliner zarejestrowany jako SP-LSC wystartował z lotniska obok fabryki Boeinga w Everett w Seattle wczoraj po godzinie 14:00 czasu lokalnego. Po 10-godzinach nad terytorium Polski do samolotu pasażerskiego LOT-u dołączyły na powitanie trzy myśliwce F-16 z 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach.

Boeing 787-9 o numerach SP-LSC to już jedenasty Dreamliner we flocie polskiego przewoźnika i pierwszy w okolicznościowym biało-czerwonym malowaniu. Wygląd maszyny ma być inspirowany „powiewającą polską flagą poruszaną przez pęd startującego odrzutowca”. Na przednich drzwiach znajduje się czerwony obrys granic Polski. Po prawej stronie kadłuba widnieje napis „Dumni z niepodległości Polski”, a po lewej stronie „Proud of Poland’s Indepedence”. Na dziobie jest umieszczone logo programu „Niepodległa”, które jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.


Motyw niepodległościowy widoczny na kadłubie maszyny został wykorzystany także w środku – zagłówki na wszystkich 294 fotelach są w barwach narodowych.


- Jako narodowy przewoźnik w sposób naturalny pełnimy rolę ambasadora naszego kraju na świecie. Po raz pierwszy w historii nasz samolot został pomalowany w biało-czerwone barwy i będzie w nich latał przez cały okres służby w LOT, tj. około 12 lat. To będzie świetna promocja rocznicy stulecia odzyskania niepodległości wśród pasażerów – powiedział Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

- Jesteśmy dumni, mogąc dostarczyć ten wyjątkowy egzemplarz B787 dla LOT-u. Dynamicznie rozwijający się polski przewoźnik wyrasta na lotniczego lidera Europy Środkowo-Wschodniej. Spodziewam się, że kolejne samoloty typu Dreamliner pomogą LOT-owi utrzymywać przewagę konkurencyjną i zwiększać udziały w rynku – dodał Alex Khatibi, wiceprezes Air Lease Corporation, czyli spółki leasingującej samolot.

Biało-czerwony Boeing 787-9 jest trzecim Dreamlinerem zamówionym dla LOT-u w większej wersji. Odrzutowiec zabiera na pokład 294 pasażerów (tj. o 42 osoby więcej niż mniejsza wersja 787-8). Nowy nabytek ma prawie 63 metry długości i jest o ponad sześć metrów dłuższy od poprzednika. W „dziewiątce” pokład jest podzielony na trzy klasy – 24 fotele w klasie biznes, 21 w ekonomicznej premium oraz 249 w ekonomicznej. Zasięg najnowszego szerokokadłubowego samolotu 787-9 w wersji dla LOT-u to ponad 13350 km, czyli o ok. 700 km więcej od wersji 800. Boeing podkreśla również że 787-9 charakteryzuje się niższym zużyciem paliwa w przeliczeniu na pasażera.


Oprócz Dreamlinera, okolicznościowe barwy narodowe pojawią się również na Boeingu 737 MAX 8, najnowszej wąskokadłubowej maszynie LOT-u. Samolot o numerach rejestracyjnych SP-LVD przyleci do Polski w piątek, 29 czerwca około godziny 10:45.

Oba samoloty mają pełnić rolę wyjątkowych ambasadorów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dreamliner będzie reprezentował nasz kraj w Azji i Ameryce Północnej, zaś biało-czerwony B737 MAX 8 będzie operował na trasach europejskich, m.in. do Londynu (Heathrow), Madrytu, Barcelony, Tbilisi, Erywania, Moskwy, Frankfurtu i Zurychu.

Foto: AM, IM
gość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie