×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair ukarany za odwołane loty


Włoski Urząd ds. Konkurencji nałożył grzywnę na linie Ryanair w wysokości 1,85 mln euro za masowe odwoływanie lotów jesienią 2017 r. i na początku 2018 r., spowodowane problemami kadrowymi irlandzkiego przewoźnika.

Organ ten stwierdził, że Ryanair odwołał wiele lotów w wyniku własnych błędów organizacyjnych i zarządczych, a nie nadzwyczajnych okoliczności pozostających poza jego kontrolą. Takie anulacje, jak wskazał włoski Urząd, spowodowały "znaczną niedogodność dla konsumentów, którzy od dawna planowali swoje podróże i już zarezerwowali oraz zapłacili za bilet lotniczy".

Ponadto włoski Urząd ds. Konkurencji stwierdził, że irlandzki przewoźnik "wprowadzał w błąd" poprzez sposób informowania pasażerów o odwołaniu lotów, ponieważ oferował im jedynie opcje zwrotu lub zmiany biletu, bez odpowiedniego poinformowania ich o istnieniu prawa do rekompensaty finansowej na mocy rozporządzenia Unii Europejskiej 261/04.

Unijne rozporządzenie 261/04 przewiduje rekompensatę w wysokości kilkuset euro (od 250 do 600 euro - art 7 w zw. z art 5 rozporządzenia) dla każdego pasażera w przypadku odwołania lub opóźnienia lotu (przy spełnieniu określonych warunków), jeżeli przyczyna takiego zdarzenia znajdowała się pod kontrolą linii lotniczej (wyjątek w art 5 pkt 3).


W lutym 2018 roku w trakcie trwania dochodzenia prowadzonego przez włoskie władze, Ryanair dokonał aktualizacji informacji przekazywanych na swojej stronie internetowej, w szczególności w odniesieniu do prawa do odszkodowania pieniężnego, a także wysyłając indywidualne komunikaty do "poszkodowanych" konsumentów które umożliwiają im lepsze zrozumienie wszystkich przysługujących im praw po anulowaniu lotów. Włoski Urząd oświadczył, że ta proaktywna czynność ze strony Ryanaira doprowadziła do obniżenia kwoty grzywny do 1,85 miliona euro. Urząd nie wskazał jednak jaka była pierwotna wysokość planowanej kary.

Pisząc o proaktywnej działalności irlandzkiego przewoźnika we Włoszech, warto przypomnieć, iż na początku miesiąca po raz pierwszy w swojej 33-letniej historii linie Ryanair uznały związki zawodowe reprezentujące personel pokładowy, podpisując umowę z ANPAC i ANPAV.
gość_04f7c - Profil
gość_04f7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie