×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Prezydent podpisał ustawę o CPK


Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek (1.06) ustawę o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Przepisy w niej zawarte ułatwią realizacje tej ambitnej inwestycji, która ma zostać oddana do użytku w IV kwartale 2027 r.


Podpisana ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz infrastruktury towarzyszącej. Przepisy normują kwestie rezerwacji terenu, wydawania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości. Ponadto ustawa określa rolę pełnomocnika rządu ds. CPK oraz ustrój korporacyjny spółek realizujących inwestycje, w tym Spółki Celowej, która zostanie utworzona przez Skarb Państwa w celu zarządzania projektem. 

Ustawa przewiduje dwa etapy przygotowania obszaru inwestycji. Najpierw zostanie wydane rozporządzenie Rady Ministrów wskazujące gminy objęte przygotowaniem oraz środki prawne niezbędne do realizacji postępowania. Następnie wojewoda mazowiecki na wniosek Spółki Celowej wyda zarządzenie rezerwujące obszar inwestycji. Spółka Celowa przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej zobowiązana jest do przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Realizacja budowy CPK jest celem publicznym, co umożliwia dokonywanie wywłaszczeń nieruchomości. W związku z tym wiele przepisów ustawy poświęconych jest zasadom pozyskiwania terenów i sposobom prowadzenia tego procesu. Ustawa zakłada, że nabycie gruntów pod inwestycję odbędzie się na zasadzie negocjacji przeprowadzonych z ich obecnymi właścicielami. Zamiast odszkodowania w gotówce możliwe będzie też otrzymanie nieruchomości zamiennych. Ostatecznością będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem, którego wysokość ustalać będzie wojewoda, a w II instancji minister infrastruktury, na podstawie wyceny wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. 

Ustawa reguluje zasady działania Spółki Celowej, którą powoła premier, jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka będzie mogła zostać przekształcona w spółkę akcyjną. Ustawa nie przesądza, czy Skarb Państwa będzie musiał być jej jedynym właścicielem. 

Ustawa zobowiązuje pełnomocnika ds. CPK do przedstawiania Radzie Ministrów nie rzadziej niż raz na pół roku sprawozdania z działalności. Z kolei Spółka Celowa będzie przedstawiać pełnomocnikowi co pół roku raporty o postępie prac i ryzykach z nimi związanych. 

Art. 131 ustawy przewiduje, iż w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie premier może nieodpłatnie przejąć na rzecz Skarbu Państwa udziały lub akcje należące do przedsiębiorstwa państwowego „Porty Lotnicze” (PPL). A zatem Skarb Państwa będzie mógł stać się częściowym właścicielem m.in. portów lotniczych w Krakowie, Szczecinie, Rzeszowie, Poznaniu, Modlinie czy Gdańsku. Ponadto Skarb Państwa może stać się jedynym udziałowcem spółek Welcome Airport Services, Chopin Airport Development oraz ACS. Wymagana w ustawie zgoda PPL na takie przejęcia jest raczej iluzoryczna, skoro zarówno prezes PPL, jak i rada nadzorcza przedsiębiorstwa powoływana i odwoływana jest przez ministra infrastruktury. 

Ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie 19 czerwca br., czyli po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie