LOT chce zwolnienia i zarzutów prokuratorskich dla szefowej strajku

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
24 maja 2018 09:17
18 komentarzy
Zarząd LOT-u chce dyscyplinarnie zwolnić Monikę Żelazik, przewodniczącą Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, a także przedstawić jej zarzuty prokuratorskie.
Reklama

Na to, że zarząd polskiego przewoźnika zamierza zwolnić Żelazik wskazuje zapytanie w tej sprawie przesłane w poniedziałek do związku zawodowego.

W piśmie wysłanym do związku zarząd powołuje się na art. 52 Kodeksu Pracy, który mówi o ciężkim naruszeniu przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. W szczególności przywołana jest treść maila od Żelazik wysłanego tuż po wydaniu przez sąd decyzji zakazującej strajku.

My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną! Ostatecznie Powstańcy Warszawscy, byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni… Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł. Trzeba w życiu pozostawić po sobie jakiś ślad, zbudować fragment historii, być z dumnym z tego kim się jest i żyć tak, aby nikogo nie krzywdzić. Nie zaginamy tu czasoprzestrzeni, po prostu walczymy o swoją godność” - zagrzewała wtedy do protestu Żelazik.

Związki zawodowe nie zgodziły się na zwolnienie swojej szefowej. - Prezes zacytował fragmenty maila wyrwane z kontekstu. Spodziewam się, że sprawa skończy się w sądzie - powiedział jeden z pracowników LOT-u w rozmowie z Gazetą Wyborczą.


Zgodnie z informacjami GW, LOT nie zamierza poprzestać na postępowaniu przeciwko Żelazik na podstawie prawa pracy. Przewoźnik chce by szefowa związku odpowiedziała także na zarzuty prokuratorskie, gdyż jak argumentować miał Rafał Milczarski, prezes LOT, przed planowanym strajkiem trzeba było zwiększyć ochronę na lotnisku w związku z groźbami w mailu.

Jak twierdzą związkowcy, tak poważne oskarżenia wytaczane są po to, by odebrać Żelazik ochronę wynikającą z prawa pracy.

- LOT chce dla niej zarzutów prokuratorskich, a nie skarżyć ją o naruszenie prawa pracy. A jeśli tak się stanie, to związkowcy nie mają narzędzi, by jej bronić na przykład akcją protestacyjną - tłumaczy anonimowo jeden ze związkowców w rozmowie z GW.

Władze LOT nie chcą komentować doniesień o planach zwolnienia Żelazik, zasłaniając się zasadą nie komentowania indywidualnych spraw. "

Podkreślamy, że każdy pracownik LOT-u jest odpowiedzialny za swoje słowa i działania, zwłaszcza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem naszych pasażerów i innych pracowników. Naszym obowiązkiem jest odpowiedzialne reagowanie zawsze, gdy istnieją realne przesłanki wskazujące, iż bezpieczeństwo naszych pasażerów i pracowników mogłoby być w jakikolwiek sposób zagrożone" - brzmi oświadczenie LOT przesłane money.pl.

#Edycja 24.5 godz. 16:23: We wcześniejszej wersji tekstu powołaliśmy się na informacje Gazety Wyborczej, jakoby zarząd LOT chciał oskarżyć Monikę Żelazik o terroryzm. Te informacje Gazety Wyborczej okazały się nieprawdziwe.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9d00e 2018-05-25 15:12   
gość_9d00e - Profil gość_9d00e
Zarząd LOTu chce przedstawić zarzuty prokuratorskie? Zawsze myślałem, że to prokurator stawia zarzuty, a nie zarząd LOTu, ale za PiS wszystko możliwe.
gość_4cfd5 2018-05-24 23:39   
gość_4cfd5 - Profil gość_4cfd5
widzę, że wsród komentujących dużo jest "Blogerów" z ramienia LOT-u jak również ich klakierów
nie piszę tu bezpośrednio o wypowiedzi p. Żelazik bo była głupia i nieprzemyślana ale skoro ktoś wieczorem w dniu, w którym pojawił się mail na poczcie firmowej pisze o rzekomych "podwyżkach" musi być z wewnątrz firmy
a prawda jest jak napisał @gość_1ed2f - zarobki nie zmieniają się, zmienia się tylko obowiązujące pensum a stawka godzinowa ANI DRGNIE
tak więc rozumiem, że klakierzy zachęcą Pana Prezesa do RZECZYWISTEJ podwyżki o 5-12%
gość_1ed2f 2018-05-24 21:09   
gość_1ed2f - Profil gość_1ed2f
To żadna realna podwyżka. Przeniesienie z jednej rubryki do drugiej, ponieważ wylatuje się dużo więcej niż 45h/mies. Czysto PR-owa zagrywka...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama