×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Baltona wraca na Lotnisko Chopina


Trwający od 2012 r. spór Baltony z Lotniskiem Chopina został zakończony ugodą. Baltona zawarła z PPL 14 umów najmu powierzchni handlowych w obu terminalach Lotniska Chopina w Warszawie.


Baltona była operatorem sklepów w starym, "buraczkowym" terminalu warszawskiego Lotniska Chopina. Przed rozpoczęciem jego modernizacji w 2012 r. Porty Lotnicze, zarządzające terminalem, wypowiedziały ze skutkiem natychmiastowym umowę Baltonie. Oficjalnie powodem było techniczne naruszenie umów przez operatora sklepów. W praktyce spółka musiała rozpocząć modernizację współfinansowaną przez Unię i zamknąć na ten czas sklepy, a wieloletnia umowa z Baltoną nie przewidywała możliwości zerwania kontraktu z takiego powodu. 

W styczniu 2014 r. Flemingo Dutyfree, indyjski koncern, do którego należy Baltona, pozwał Polskę przed Trybunałem Arbitrażowym w Hadze. Spółka argumentowała m.in. że doszło do naruszenia umowy o wzajemnej ochronie inwestycji (tzw. BIT) między Polską a Indiami, a zerwanie umowy było de facto wywłaszczeniem. Stroną pozwaną było państwo, bo PPL był wówczas nadzorowany przez Ministerstwo Transportu. 

W październiku 2016 r. sędziowie w Hadze uznali, że faktycznie doszło do wywłaszczenia i zobowiązali Polskę do zapłaty spółce Flemingo Dutyfree 20 mln euro odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami postępowania arbitrażowego

Obecnie, półtora roku po zapadnięciu wyroku sądu arbitrażowego, obie strony zawarły ugodę, zgodnie z którą zrzekają się względem siebie wszelkich wzajemnych roszczeń związanych ze sporami.


Jednocześnie 6 maja br. Baltona wraz ze spółkami zależnymi oraz PPL zawarły pakiet łącznie 14 umów najmu powierzchni handlowych, obejmujących 14 sklepów w obu Terminalach Lotniska, o łącznej powierzchni ponad 2,8 tys. m kw.

Obecnie operatorem powierzchni handlowych Lotniska Chopina jest firma Lagardere Travel Retail. Umowa zawarta pomiędzy Baltoną i PPL przewiduje stopniowe przejmowanie poszczególnych lokali przez Baltonę, w tym dwóch sklepów o łącznej powierzchni 1,3 tys. m kw. Termin obowiązywania umów najmu ustalono na dziewięć lat od daty przekazania danego lokalu. 

Szacowana wartość umów najmu w okresie ich obowiązywania wyniesie łącznie ok. 710 mln zł netto, na którą składa się m.in. suma miesięcznych czynszów najmu oraz opłaty eksploatacyjne, wylicza portalspozywczy.pl.
gość_65f6e - Profil
gość_65f6e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie