Polska ma zapłacić 20 mln euro Baltonie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 października 2016 14:14
8 komentarzy
Trybunał Arbitrażowy w Hadze zasądził 20 mln euro odszkodowania na rzecz firmy Flemingo Dutyfree, właściciela Baltony. Odszkodowanie musi zapłacić polskie państwo w związku z nieprawidłowym zerwaniem kontraktu z Baltoną na lotnisku w Warszawie.
Reklama

Baltona była operatorem sklepów w starym, "buraczkowym" terminalu warszawskiego Lotniska Chopina. Przed rozpoczęciem jego modernizacji w 2012 r. Porty Lotnicze, zarządzające terminalem, wypowiedziały ze skutkiem natychmiastowym umowę Baltonie. Oficjalnie powodem było techniczne naruszenie umów przez operatora sklepów. W praktyce spółka musiała rozpocząć modernizację współfinansowaną przez Unię i zamknąć na ten czas sklepy, a wieloletnia umowa z Baltoną nie przewidywała możliwości zerwania kontraktu z takiego powodu.

W styczniu 2014 r. Flemingo Dutyfree, indyjski koncern, do którego należy Baltona, pozwał Polskę przed Trybunałem Arbitrażowym w Hadze. Spółka argumentowała m.in. że doszło do naruszenia umowy o wzajemnej ochronie inwestycji (tzw. BIT) między Polską a Indiami, a zerwanie umowy było de facto wywłaszczeniem.

Stroną pozwaną było państwo, bo PPL był wówczas nadzorowany przez Ministerstwo Transportu (teraz to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa).

Teraz sędziowie w Hadze uznali, że faktycznie doszło do wywłaszczenia. Polska musi zapłacić spółce Flemingo Dutyfree 20 mln euro odszkodowania wraz z odsetkami i kosztami postępowania arbitrażowego.

Porty Lotnicze nie komentują wyroku, podkreślając, że nie były stroną arbitrażu. Cytowani przez media eksperci i prawnicy zwracają uwagę, że wyroki Trybunału Arbitrażowego są wprawdzie wiążące i nieodwołalne, ale z drugiej strony brakuje mechanizmu egzekucji odszkodowania.

Po remoncie Baltona całkowicie zniknęła z Lotniska Chopina. Obecnie operatorem większości sklepów lotniskowych i punktów gastronomicznych jest Lagardere Travel Retail. Na lotnisku obecny jest także Keraniss. Baltona działa na lotniskach w Modlinie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie i Szczecinie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_62932 2016-11-04 17:42   
gość_62932 - Profil gość_62932
A to ciekawe jakoś w Modlinie nie widzę.....
lysypiotr76 2016-11-03 21:44   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
PPL ma po III kwartałach zysk netto na poziomie ponad 200 mln. zł , więc firma przynosi zyski.Byłaby więc w stanie sama pokryć zobowiązanie wobec Baltony.
gość_26bbe 2016-11-01 19:09   
gość_26bbe - Profil gość_26bbe
Może i u rząd podpisał umowę ale to Porty Lotnicze dokonały "wywłaszczenia". I koniec końców były ostatecznym operatorem umowy więc z jakiej racji pozwalano Państwo Polskie?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama