×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Modlin: Analiza ARUP to są obłoki niekompetencji


Władze portu w Modlinie twierdzą, że Wizz Air jest zainteresowany powrotem na podwarszawskie lotnisko, ale po jego rozbudowie. A ta miałaby kosztować 20 proc. tego co w swoim raporcie wylicza ARUP. - To co zrobił ARUP to są obłoki niekompetencji - komentują władze Modlina.


Deklaracja o zainteresowaniu powrotem do Modlina węgierskiej linii padła podczas wczorajszej (11.04) konferencji prasowej, na której przedstawiciele zarządu portu w Modlinie ustosunkowali się do przedstawionego w zeszłym tygodniu przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" raportu firmy ARUP nt. komplementarnego lotniska dla Warszawy.

Marcin Danił wiceprezes ds. korporacyjnych Portu Lotniczego Warszawa-Modlin przekonuje, że lotnisko rozmawia z wieloma przewoźnikami m.in. z Wizz Airem: - Rozmawialiśmy z przedstawicielami Wizz Aira na temat ewentualnego powrotu do Modlina. Węgierski przewoźnik jednak nie chce mieć dwóch baz w Warszawie więc w przypadku przenosin chciałby zbazować na naszym lotnisku wszystkie samoloty z Lotniska Chopina. Obecnie nie jest to możliwe ze względu na brak nowych płyt postojowych. Do tego potrzebna jest rozbudowa.


Ewentualnego powrotu do Modlina nie potwierdza sam zainteresowany. - Nie spekulujemy na temat plotek - ucina krótko biuro prasowe linii. - Ale możemy potwierdzić, że Wizz Air pozostaje wierny pasażerom podróżującym z i do Warszawy - puentuje, bez wskazywania na którym lotnisku chce "dochować wierności" swoim pasażerom.

Zarząd, podczas konferencji, przedstawił również plany rozbudowy, które mogłyby zostać zrealizowane, po odblokowaniu inwestycji przez PPL. 

- PPL działa na szkodę spółki, wstrzymuje inwestycję oraz stosuje czarny PR wobec naszego lotniska. Jest w kodeksie handlowym taki przepis, że można takiego wspólnika wyeliminować ze spółki. Jednak potrzebna jest zgoda wszystkich udziałowców. Nie wiemy jak się zachowa Agencja Mienia Wojskowego, która jest agencją rządową tak jak PPL - powiedział Marek Miesztalski, przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie.

W pierwszym etapie planowany jest remont dróg kołowania, następnie rozbudowa terminalu oraz budowa nowej płyty postojowej. Lotnisko zyskałoby płytę do odladzania oraz nowy sprzęt lotniskowy. Przepustowość zostałaby zwiększona maksymalnie do 8 mln pasażerów rocznie. Koszt inwestycji to 183 mln złotych, a czas na jej ukończenie to 20 miesięcy. 

Raport firmy ARUP wycenia koszty inwestycji ponad pięciokrotnie więcej - koszt zwiększenia przepustowości (od 8 do 10 mln) to według raportu ponad 1 mld złotych a czas potrzebny na jej ukończenie to 45 miesięcy. 

- To co zrobił ARUP to są obłoki niekompetencji. Podawanie tak dużych kwot jest nieodpowiedzialne - komentuje analizę Danił.

Po zakończeniu pierwszego etapu rozbudowy lotnisko byłoby gotowe do ponownego przyjęcia Wizz Aira w Modlinie. - Najwcześniej Wizz Air mógłby do nas wrócić za 20 miesięcy, po pierwszym etapie inwestycji - twierdzi Piotr Okienczyc, wiceprezes ds. operacyjnych lotniska w Modlinie.


W drugim etapie inwestycji, który potrwałby 45 miesięcy Modlin rozbudować mógłby płytę postojową PPS1 o 50 proc. obecnej wielkości, wybudować nową, równoległą drogę startową oraz drugi terminal. Koszt inwestycji to 446 mln zł. Lotnisko zyskałoby wtedy przepustowość od 10 do 12 mln pasażerów rocznie. Trzeci etap to rozbudowa drugiego terminala, rozbudowa dróg kołowania oraz dodatkowe wyposażenie sprzętu lotniskowego. Czas inwestycji to 60 miesięcy, a koszt to 198 mln zł.

Wizz Air operował już z Modlina w 2012 roku. Po uszkodzeniu drogi startowej i Ryanair i Wizz Air przenieśli swoje operacje na Lotnisko Chopina. Po jej renowacji do Modlina wrócił już tylko irlandzki przewoźnik. Wizz Air pozostał na Lotnisku Chopina i dziś jest drugim największym przewoźnikiem w WAW, posiadającym tam zbazowanych 8 samolotów.

Raport ARUP wskazuje, że rozwój Wizz Aira na Lotnisku Chopina w Warszawie może w kolejnych latach mocno wyhamować pomimo, że węgierska linia w najbliższych latach deklaruje tam dwucyfrowe wzrosty.gość_486c6 - Profil
gość_486c6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie