Pasazer.com dołącza do kampanii wizowej

5 marca 2018 11:14
15 komentarzy
Do koalicji na rzecz zniesienia wiz dla Polaków wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych przyłączyła się Polska Izba Turystyki, Rainbow oraz portal Pasazer.com
Reklama
Żeby zostać objętym ruchem bezwizowym, czyli wejść do Visa Waiver Program (VWP), Polska musi spełnić istotne kryterium: odsetek obywateli, którym amerykańskie służby imigracyjne odmówiły wizy B1/B2 (turystycznej i biznesowej) w ciągu amerykańskiego roku budżetowego - od 1 października do 30 września - nie może być wyższy niż 3 proc.W 2017 r. wyniósł on 5,9 proc. Żeby umożliwić poprawę statystyki o prawie 3 punkty proc., powstała koalicja organizacji i firm z LOT-em na czele, która promuje skuteczne występowanie o wizę do USA.

Amerykańskim VWP , który upoważnia do wjazdu do USA bez wizy, objętych jest 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich liczne kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Polska, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cyprnadal nie spełniają warunków programu.

Koalicja na rzecz zniesienia wiz dla Polaków została utworzona w styczniu przez sześć organizacji: Fundację Polska Innowacyjna, Fundację Teraz Polska, Fundację im. Cichociemnych, Fundację Instytut Myśli Schumana, Polskie Linie Lotnicze LOT i Mastercard. W lutym do tego grona dołączył Kraków Airport, a następnie Port Lotniczy Rzeszów. Patronat objął też lotniczy portal branżowy Pasażer.com. W akcji chodzi o to, żeby wiedza o zasadach przyznawania amerykańskich wiz i promocja USA jako atrakcyjnego kierunku podróży były jak największe.


- Naszym celem jest zachęcenie Polaków, żeby w ciągu kilku miesięcy występowali o wizę, ale jednocześnie robili to rzetelnie, gdyż każde niewłaściwe aplikowanie kończy się odmową. To z kolei psuje statystyki i powoduje, że Polacy muszą podróżować do USA z wizą w paszporcie. Wejście Polski do ruchu bezwizowego byłoby ogromnym impulsem rozwojowym dla gospodarki, wymiany handlowej i kulturalnej oraz nowym wymiarem łączności dla wielu polskich rodzin. Cieszę się, że tyle znakomitych organizacji w tym samym momencie dostrzegło ten potencjał, a do społecznej kampanii dołączają się nowe - mówi Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji LOT i inicjator akcji.

Partnerzy akcji zachęcają do podróżowania do USA w celach biznesowych i turystycznych (z wizą B1/B2), a jednocześnie apelują o rzetelne podejście do procesu wizowego. W każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy udzielane są, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ najczęściej wnioski takie zostają odrzucane (oprócz negatywnego skutku dla statystyk wiąże się to również ze stratą 160 dolarów opłaty wizowej). Aplikujący powinni też zwrócić szczególną uwagę na kategorię wizy, o jaką się starają. Na przykład młode osoby planujące wyjazd na wakacyjne Work&Travel nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2, a o dedykowany im specjalny rodzaj wiz. Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach Ambasady USA.


Polacy mogą składać wnioski wizowe w Ambasadzie USA w Warszawie, Konsulacie w Krakowie i innych amerykańskich placówkach dyplomatycznych na świecie. Sama procedura ubiegania się o wizę jest konsekwentnie poprawiana, żeby proces uzyskiwania wizy był jak najmniej czasochłonny. Z badań przeprowadzonych przez stronę amerykańską w lutym tego roku wynika, że średni czas spędzony w Ambasadzie USA w Warszawie przez osobę aplikującą o wizę od wejścia (po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa) do wyjścia wynosi 16 minut. To znaczy, że w ciągu roku średni czas obsługi osoby ubiegającej się o wizę spadł aż o 13 minut.

Program bezwizowy umożliwia legalny pobyt w USA do 90 dni w celach turystycznych, rodzinnych i biznesowych. Po ewentualnym wejściu Polski do Visa Waiver nadal możliwe będzie ubieganie się o dowolny rodzaj wizy w amerykańskich placówkach konsularnych.

fot. Patrick Tomasso, Todd Quackenbush
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_db603 2018-03-07 02:49   
gość_db603 - Profil gość_db603
Konsulaty każdego państwa wydają tylko promesy wizowe. Same wizy uzyskuje się przy wjeździe na teren danego państwa. Tyle konwecja wiedeńska na ten temat. Polska powinna wprowadzić obowiązek wizowy obywatelom Stanów Zjednoczonych. Turysta z nich żaden, a kapitału u nich coraz mniej i tak. Róbmy interesy z tymi co nas szanują, a ta cała Ameryka samo sobie da radę bez nas.
gość_13dbe 2018-03-06 21:34   
gość_13dbe - Profil gość_13dbe
Ilosc odmow jest planowana na każdy rok z góry przez departament stanu - zupełnie niezależnie od rzeczywistości. Jak ma być 5% to będzie 5% i już . A poza tym to wizę otrzymuje się na lotnisku . Lepiej żeby polskich kiboli tam nie wpuszczali - lepiej dla USA .
gość_ffc6a 2018-03-06 11:01   
gość_ffc6a - Profil gość_ffc6a
gość_cefa2: Pamiętaj, że niektórzy chcieliby zobaczyć różne/ rozmaite miejsca na świecie, a USA dosyć mocno różni się od Europy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy