Qantas rozważa zakupy boeingów 737 MAX lub 797

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
17 października 2017 10:40
1 komentarz
Linie lotnicze Qantas przymierzają się do procesu wymiany floty samolotów obsługujących połączenia krajowe. Wśród potencjalnych modeli samolotów przewoźnik rozważa boeingi 737 MAX oraz będące w fazie wczesnych projektów boeingi 797.
Reklama

Obecnie flota Qantas obsługująca loty wewnątrz Australii opiera się na boeingach 737-800 oraz airbusach A330. Przewoźnik rozważał też skierowanie na trasy krajowe boeingów 787-9, które w tym roku dołączą do floty linii lotniczej, jednak ostatecznie władze przewoźnika zadecydowały, że Dreamlinery będą obsługiwały wyłącznie trasy międzynarodowe.

Qantas chce, by w ciągu najbliższych kilku lat flota obsługująca loty transkontynentalne została odświeżona.

- W ciągu najbliższych kilku lat przeprowadzimy konkurs pomiędzy airbusami A320neo oraz boeingami 737 MAX na samolot, który zastąpi naszą flotę boeingów 737 - powiedział Alan Joyce, prezes Qantas.

Jak sugeruje “Australian Business Traveller” długoletnia współpraca Qantas z Boeingiem stawia właśnie tego producenta jako pretendenta do bycia dostawcą przyszłych samolotów dla australijskiego przewoźnika.


Rosnący ruch lotniczy i ograniczona liczba slotów na australijskich lotniskach powodują, że w kręgu zainteresowań Qantas pojawia się nowy samolot Boeinga “środka rynku”, boeing 797.

- Jesteśmy zainteresowani nowym samolotem szerokokadłubowym, nad którego stworzeniem zastanawia się Boeing, który byłby fantastyczny na loty transkontynentalne oraz być może na loty do Azji, na papierze dane ekonomiczne tego modelu wyglądają bardzo dobrze - zdradził Joyce.

Boeing 797 jest obecnie na etapie wstępnej fazy projektów i jego producent nie podjął jeszcze decyzji, czy projekt wejdzie do produkcji. Decyzja w tej sprawie mogłaby zapaść na początku przyszłego roku, a pierwsze komercyjne loty modelu byłyby możliwe w 2025 r.

- Na trasach takich jak Melbourne - Sydney dodaliśmy więcej rotacji boeingów 737, co rynek przyjął przychylnie. Ale mamy ponad 50 proc. slotów w Sydney i z czasem lotnisko osiągnie kres przepustowości - według naszych prognoz stanie się to w 2023 r. - tak więc posiadanie większego samolotu, który obsłuży te trasy będzie kluczowe - dodał Joyce.


fot. Qantas
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_fa213 2017-10-17 15:31   
gość_fa213 - Profil gość_fa213
Plus dla Pana Redaktora - jakiś czas temu już zabrakło mi nadziei, że Redakcja wreszcie nauczy się, że Qantas nie odmienia się przez polskie przypadki.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama