×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeing może zbudować nowy model


Boeing coraz poważniej rozważa produkcję nowego samolotu z segmentu "middle of the market". Miałby on zastąpić boeingi 757, ale na razie nie wiadomo nawet, czy będzie to samolot wąsko- czy szerokokadłubowy. 
Podczas zeszłotygodniowych targów Paris Air Show Mike Delaney, wiceprezes Boeinga ds. rozwoju produktów zasygnalizował, że producent rozważa budowę nowego samolotu średniej wielkości. Analitycy zaczęli spekulować o tym, że na rynek może zostać wprowadzony wstępnie nazwany "797".

O tym, że Boeing może rozpocząć produkcję nowego samolotu, mówi się od dawna. Naciskają na to zwłaszcza wielkie linie amerykańskie, które chcą zastąpić starzejące się boeingi 757.

Nowy model miałby przewozić do ok. 250 osób w standardowej konfiguracji. Tym samym byłby nieco większy od wąskokadłubowego boeinga 737 MAX 10 (mieści do 230 osób), ale mniejszy niż szerokokadłubowy boeing 787-8 Dreamliner.

Jednak Delaney podczas Paris Air Show, mimo bardzo dużego zainteresowania ze strony mediów, nie przedstawił niemal żadnych konkretów. Podkreślił, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje, ale nowy model miałby wykorzystywać technologię stosowaną w modelach szerokokadłubowych 787 i 777. Jednak równocześnie nie wiadomo, czy potencjalny model 797 byłby szeroko- czy wąskokadłubowy. Delaney zaznaczył tylko, że ma to być samolot oferujący ekonomię modelu wąskokadłubowego i komfort maszyny z dwoma przejściami.

Nowy samolot miałby też wykorzystywać najnowsze rozwiązania cyfrowe i silniki oraz w dużej mierze czerpać z projektu skrzydła do modelu 777X (tzw. piątej generacji). Delaney zapewnił, że konstrukcja, o ile powstanie, będzie w dużej mierze kompozytowa.

Boeing liczy zapewne, że dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii skróci czas rozwoju nowego modelu oraz zmniejszy koszty i ryzyko tego programu. Producent nie jest jednak przekonany, czy na rynku jest miejsce na taki model z uwagi na względnie niedużą lukę między szerokokadłubowym Dreamlinerem a największym MAX-em. gość_04f7c - Profil
gość_04f7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie