" />

Boeing może zbudować nowy model

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 czerwca 2017 07:30
1 komentarz

Boeing coraz poważniej rozważa produkcję nowego samolotu z segmentu "middle of the market". Miałby on zastąpić boeingi 757, ale na razie nie wiadomo nawet, czy będzie to samolot wąsko- czy szerokokadłubowy. 

Reklama

Podczas zeszłotygodniowych targów Paris Air Show Mike Delaney, wiceprezes Boeinga ds. rozwoju produktów zasygnalizował, że producent rozważa budowę nowego samolotu średniej wielkości. Analitycy zaczęli spekulować o tym, że na rynek może zostać wprowadzony wstępnie nazwany "797".

O tym, że Boeing może rozpocząć produkcję nowego samolotu, mówi się od dawna. Naciskają na to zwłaszcza wielkie linie amerykańskie, które chcą zastąpić starzejące się boeingi 757.

Nowy model miałby przewozić do ok. 250 osób w standardowej konfiguracji. Tym samym byłby nieco większy od wąskokadłubowego boeinga 737 MAX 10 (mieści do 230 osób), ale mniejszy niż szerokokadłubowy boeing 787-8 Dreamliner.

Jednak Delaney podczas Paris Air Show, mimo bardzo dużego zainteresowania ze strony mediów, nie przedstawił niemal żadnych konkretów. Podkreślił, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje, ale nowy model miałby wykorzystywać technologię stosowaną w modelach szerokokadłubowych 787 i 777. Jednak równocześnie nie wiadomo, czy potencjalny model 797 byłby szeroko- czy wąskokadłubowy. Delaney zaznaczył tylko, że ma to być samolot oferujący ekonomię modelu wąskokadłubowego i komfort maszyny z dwoma przejściami.

Nowy samolot miałby też wykorzystywać najnowsze rozwiązania cyfrowe i silniki oraz w dużej mierze czerpać z projektu skrzydła do modelu 777X (tzw. piątej generacji). Delaney zapewnił, że konstrukcja, o ile powstanie, będzie w dużej mierze kompozytowa.

Boeing liczy zapewne, że dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii skróci czas rozwoju nowego modelu oraz zmniejszy koszty i ryzyko tego programu. Producent nie jest jednak przekonany, czy na rynku jest miejsce na taki model z uwagi na względnie niedużą lukę między szerokokadłubowym Dreamlinerem a największym MAX-em.

Ostatnie komentarze

greg0303 2017-06-30 14:50   
greg0303 - Profil greg0303
Prezentacja producenta z targów lotniczych w Paryżu:
zobacz link

Program B7M7/B797 nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony, a linie Norwegian chcą już być pierwszym odbiorcą nowych samolotów tej wielkości.
Zainteresowanie tym programem wyraziło również kilka frm leasingowych oraz Emirates Airlines.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama