×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair skarży przejęcie airberlin przez Lufthansę


Ryanair zamierza złożyć skargę do Komisji Europejskiej na przejęcie większości aktywów airberlin, wraz z flotą i dwoma liniami zależnym, przez Lufthansa Group.


Irlandzki przewoźnik niskokosztowy uważa, że transakcja narusza unijne przepisy o konkurencji, gdyż prowadzi do zmonopolizowania rynku w Niemczech. Ryanair przestrzega, że doprowadzi to do wzrostu cen biletów. Władze Lufthansy zapewniają natomiast, że latanie po, do i z Niemiec nie podrożeje. 

Ryanair zamierza złożyć skargę do Komisji Europejskiej, która ma kompetencje do rozstrzygania sporów w zakresie prawa konkurencji w Unii. Brukselska administracja może np. pozwać Niemcy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości lub nakazać zmianę warunków transakcji (np. poprzez uwolnienie części slotów i tras dla konkurencyjnych linii). Sam Ryanair nie może bezpośrednio złożyć pozwu w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. 

Jak poinformowano oficjalnie wczoraj (12.10), Lufthansa za ok. 210 mln euro przejmie większą część airberlin, w tym 81 samolotów, ok. 3 tys. pracowników oraz dwie linie zależne, FlyNIKI i LGW. Znaczną część tras airberlin przejmie niskokosztowy oddział Lufthansa Group, Eurowings, choć Lufthansa planuje też uruchomić nową trasę dalekodystansową z Berlina do Nowego Jorku. airberlin wykorzysta uzyskane środki do spłaty zadłużenia federalnego, po czym zostanie zlikwidowany. Ostatnie loty firmy zaplanowano na 28 października. 

Wcześniej Ryanair skarżył transakcję, w której Lufthansa Group wynajęła 38 airbusów z rodziny A320 od airberlin. Niemieckie władze antymonopolowe nie dopatrzyły się jednak w tej transakcji naruszenia prawa, a Bruksela nie wydała jeszcze swojego werdyktu.gość_a46f1 - Profil
gość_a46f1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie