Ryanair skarży przejęcie airberlin przez Lufthansę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 października 2017 13:00
Ryanair zamierza złożyć skargę do Komisji Europejskiej na przejęcie większości aktywów airberlin, wraz z flotą i dwoma liniami zależnym, przez Lufthansa Group.
Reklama
Irlandzki przewoźnik niskokosztowy uważa, że transakcja narusza unijne przepisy o konkurencji, gdyż prowadzi do zmonopolizowania rynku w Niemczech. Ryanair przestrzega, że doprowadzi to do wzrostu cen biletów. Władze Lufthansy zapewniają natomiast, że latanie po, do i z Niemiec nie podrożeje.

Ryanair zamierza złożyć skargę do Komisji Europejskiej, która ma kompetencje do rozstrzygania sporów w zakresie prawa konkurencji w Unii. Brukselska administracja może np. pozwać Niemcy przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości lub nakazać zmianę warunków transakcji (np. poprzez uwolnienie części slotów i tras dla konkurencyjnych linii). Sam Ryanair nie może bezpośrednio złożyć pozwu w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Jak poinformowano oficjalnie wczoraj (12.10), Lufthansa za ok. 210 mln euro przejmie większą część airberlin, w tym 81 samolotów, ok. 3 tys. pracowników oraz dwie linie zależne, FlyNIKI i LGW. Znaczną część tras airberlin przejmie niskokosztowy oddział Lufthansa Group, Eurowings, choć Lufthansa planuje też uruchomić nową trasę dalekodystansową z Berlina do Nowego Jorku. airberlin wykorzysta uzyskane środki do spłaty zadłużenia federalnego, po czym zostanie zlikwidowany. Ostatnie loty firmy zaplanowano na 28 października.

Wcześniej Ryanair skarżył transakcję, w której Lufthansa Group wynajęła 38 airbusów z rodziny A320 od airberlin. Niemieckie władze antymonopolowe nie dopatrzyły się jednak w tej transakcji naruszenia prawa, a Bruksela nie wydała jeszcze swojego werdyktu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama