Wielkopolanie lubią czartery - przekonuje prezes Ławicy

6 października 2017 09:45
2 komentarze
Od stycznia do sierpnia poznański port lotniczy odprawił 340,5 tys. pasażerów w ruchu czarterowym. To wzrost o 11,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku. Prezes lotniska podkreśla, że tego typu ruch jest ważny dla Ławicy.
Reklama
- Poznań umacnia się na drugim miejscu wśród portów regionalnych, jeśli chodzi o ruch czarterowy - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes poznańskiego lotniska, w rozmowie z Pasazer.com. - Ten model spędzania wolnego czasu z rodziną w wydłużonym sezonie letnim na wakacjach z biurem podróży jest wciąż bardzo atrakcyjny.

Większy ruch czarterowy niż w Poznaniu jest tylko w Katowicach i Warszawie.

Wiatrowski zwraca uwagę na to, że w siatce połączeń poznańskiego lotniska kierunków czarterowych jest więcej niż regularnych. Te drugie są ważne z uwagi na bardziej równomierne rozłożeniu rejsów przez cały rok, ale prezes portu lotniczego zastrzega, aby nie lekceważyć tras czarterowych. Choć często są one traktowane jako drugorzędne przez media i pasażerów, to z punktu widzenia portu lotniczego są tak samo opłacalne i wymagają tak samo ciężkiej pracy z przewoźnikami.

Ruch czarterowy okazuje się do tego odporny nie tylko na zawirowania geopolityczne, ale też na konkurencję ze strony linii niskokosztowych. Częściowym powodem tego może być przyzwyczajenie klientów z Wielkopolski do wakacji typu "all inclusive". Wiatrowski przypomina, że to jeden z najzamożniejszych regionów kraju.


- Naszą ogromną siłą jest dobre odczytanie potrzeb naszych pasażerów, którzy zasmakowali w wyjazdach, zwłaszcza gdy pogoda w Polsce nie jest pewna. Wakacje w Polsce nie zawsze są tańsze, a warunki często gorsze. Do tego w tej części kraju mamy klientów dość zamożnych, lubiących spędzać czas rodzinnie i szukających nowości - wylicza Wiatrowski.

Podkreśla, że gdy z powodów geopolitycznych spadł ruch do Turcji, Tunezji czy Egiptu, touroperatorzy szybko przerzucili się na Bułgarię czy Grecję. Szczególnie ten drugi kierunek zyskuje w statystykach. Od przyszłego czerwca z Poznania bilety do Heraklionu na Krecie w formule czarter-mix, a więc dostępne też bez pakietu wakacyjnego, zaoferuje linia Ellinair należąca do touroperatora Mouzenidis Travel.

Wiatrowski ma duże nadzieje na nadchodzący sezon zimowy - po raz pierwszy z Poznania będzie można polecieć bezpośrednio na Dominikanę oraz do Dubaju.

- Będziemy myśleć o kolejnych kierunkach transatlantyckich oraz transkontynentalnych, np. afrykańskich. Był kiedyś pomysł lotów na Wyspy Zielonego Przylądka - dodaje prezes poznańskiego lotniska.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

gość_64788 2017-10-11 11:37   
gość_64788 - Profil gość_64788
o, Zielony Przylądek chętnie. Można by spróbować podobnie (ale pewnie z mniejszym wzięciem) Azory - byle nie było tak jak z Maderą (pojawia się i znika)...
gość_acd34 2017-10-11 08:21   
gość_acd34 - Profil gość_acd34
Z tej wiochy nie ma gdzie latać liniami rejsowymi :-(
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy