Londyn-Heathrow najlepiej skomunikowanym lotniskiem

26 września 2017 08:45
3 komentarze
Port lotniczy w Londynie-Heathrow oferuje pasażerom zdecydowanie najwyższą na świecie liczbę połączeń - wynika z opublikowanego podczas konferencji World Routes 2017 rankingu OAG Megahub Index.
Reklama
Londyński port Heathrow po raz kolejny zdominował ranking, zdobywając 379 punktów - o 72 więcej niż drugie w kolejności lotnisko we Frankfurcie. Jak wynika z danych OAG, w najbardziej ruchliwym dniu w lipcu na Heathrow możliwych było aż 72 tys. konfiguracji przesiadek w ciągu sześciu godzin. Frankfurt oferował pasażerom jednak loty w większej liczbie kierunków, mimo mniejszej liczby możliwych przesiadek.

Na najniższym stopniu podium znalazło się lotnisko w Amsterdamie. Najlepiej skomunikowanym portem lotniczym w Stanach oraz czwartym w rankingu światowym został port O'Hare w Chicago. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze porty w Toronto, Singapurze, Dżakarcie, Atlancie, Kuala Lumpur i Paryżu-CDG, a kolejne miejsca zajęły: Los Angeles, Hongkong, Bangkok-Suvarnabhumi, Monachium i Stambuł.

Port lotniczy im. Ataturka w Stambule, choć sklasyfikowany dopiero na 15. miejscu pod względem liczby możliwych przesiadek, znalazł się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby oferowanych kierunków (270).

Dopiero na 20. miejscu sklasyfikowane zostało lotnisko w Dubaju, który dziennie oferuje niecałe 40 tys. możliwych przesiadek. Wyprzedza jednak Heathrow pod względem liczby oferowanych tras.

Port lotniczy w Mexico City został najwyżej sklasyfikowanym lotniskiem z Ameryki Łacińskiej (21. na świecie), a lotnisko w Portoryko, które zajęło 49. miejsce, jest pierwszym karaibskim portem w historii rankingu OAG Megahubs Index.

Pod względem przesiadek możliwych wyłącznie w obrębie siatek połączeń linii niskokosztowych, światowym liderem jest lotnisko w Kuala Lumpur, przede wszystkim dzięki bogatej ofercie lotów Air Asia. Na kolejnych miejscach w tej kategorii sklasyfikowane zostały: Dżakarta, Singapur, Delhi, Los Angeles, Nowy Jork-JFK, Mumbaj, Bangkok-Don Mueang, Orlando i Mexico City. Najlepszym lotniskiem europejskim został port w Barcelonie, który zajął 11. miejsce na świecie.

Ranking jest oparty nie tylko o siatkę połączeń bezpośrednich z i do hubów, ale również o liczbę możliwych, dogodnych przesiadek przez ten port lotniczy. Dane uwzględniają bieżące rozkłady oraz minimalne czasy przesiadek (MCT). Do wyliczenia wskaźnika connectivity przyjęto maksymalny czas przesiadki równy sześć godzin. Co więcej, uwzględniono tylko te połączenia, które nie wymagają nadkładania zbyt wiele drogi. Ranking obejmuje jedynie połączenia przesiadkowe między dwoma trasami międzynarodowymi lub jednym odcinkiem krajowym i drugim międzynarodowym, przesiadki między połączeniami krajowymi nie zostały wliczone do wskaźnika.

OAG nie brał pod uwagę możliwości kupna biletu w ramach jednej rezerwacji, a jedynie fizyczną możliwość przesiadki, także w ramach samodzielnej organizacji transferu. Ranking w tym roku po raz pierwszy uwzględnił także możliwość przesiadki na linie niskokosztowe.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_91eff 2017-09-26 13:43   
gość_91eff - Profil gość_91eff
ja fr przestanie latac na krajowkach to Waw spadnie z 275 na 345
gość_72d7d 2017-09-26 10:50   
gość_72d7d - Profil gość_72d7d
A Warszawa na ktorym miejscu? Chyba powinna byc przed Portorykiem?
adam1987 2017-09-26 09:10   
adam1987 - Profil adam1987
jeśli nie brali pod uwagę połączeń krajowych z przesiadką, to chyba ten ranking jest mocno wypaczony dla lotnisk np. z USA
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy