Szmit: Nocny zakaz lotów w Warszawie jest możliwy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 września 2017 08:00
2 komentarze
Nocny zakaz lotów na Lotnisku Chopina w Warszawie jest rozważany i mógłby zacząć obowiązywać już od lata 2018 r. - potwierdził wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za lotnictwo, Jerzy Szmit, cytowany przez PAP.
Reklama

Jak przyznał Szmit, obecnie trwają konsultacje tego projektu, a jego pomysłodawcą jest PPL.

Sam zarządca Lotniska Chopina nie odniósł się do naszych pytań poza lakonicznym komunikacie na Twitterze.

Według Szmita, największą korzyścią z nocnego zakazu lotów będzie ograniczenie hałasu oraz negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wiceminister ocenił, że lato 2018 r. to na tyle odległy termin, że linie mogą przygotować się do zakazu. Loty, które teraz wykonywane są w nocy, mogłyby według niego być obsługiwane późnym wieczorem lub od samego rana.

Taka argumentacja jest jednak błędna, bo bilety na sezon letni 2018 r. od dawna są już w sprzedaży. Przewoźnicy czarterowi, którzy obok Wizz Aira najbardziej ucierpią w wyniku wprowadzenia zakazu, mają też podpisane umowy na wynajem samolotów z biurami podróży. Ze względów operacyjnych (głównie z powodu napiętego rozkładu lotów przewoźników) rejsów nie da się po prostu przenieść na inne godziny bez cięć siatki połączeń.

Szmit otwarcie przyznał też, że proponowany zakaz to metoda wpływania na model ruchu na Lotnisku Chopina. Wskazał, że w jego ocenie linie czarterowe powinny korzystać z innych portów lotniczych.
Reklama

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2017-09-14 10:28   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Na inne lotniska? Które? Radom ? Łódź? Może Modlin? Tyle tylko, że tam przedstawiciel państwa, udziałowiec PPL nie daje zgody na żadne inwestycje. A że wszyscy udziałowcy muszą się na nie zgodzić więc jest przysłowiowy pat. Ani terminalu, ani remontu drogi kołowania. Na końcu ULC zamknie lotnisko. Państwo stara się wszelkimi możliwymi środkami zdobyć kontrolę nad WMI.
gość_74e75 2017-09-14 09:01   
gość_74e75 - Profil gość_74e75
Ten pan powinien ulice zamiatać, a nie być odpowiedzialny za lotnictwo w Polsce. Ośmiesza się mówiąc, że lato 2018 to odległy termin, a linie lotnicze mogą ot tak sobie przesunąć loty na późny wieczór lub rano. Bo te samoloty to tak stoją cały dzień na lotnisku i na złość ministrowi startują w nocy. Człowiek nie ma zielonego pojęcia jak funkcjonuje lotnictwo, a jest za nie odpowiedzialny. Ci sami ludzie z wiejskiej apteki mają wizję nowego portu lotniczego na 100 milionów pasażerów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama