×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Suwałkach powstanie dzięki firmie meblarskiej


Firma Forte, producent mebli z zakładem produkcyjnym w Suwałkach, wyłoży 10 mln zł na budowę portu lotniczego w tym mieście. Kolejne 6 mln zł dorzuci samorząd. Lotnisko ma obsługiwać samoloty do 50 pasażerów.


Jak informuje "Kurier Suwalski", 2 sierpnia samorząd miejski Suwałk oraz Fabryka Mebli Forte podpisały umowę o wspólnej inwestycji w lokalny port lotniczy. Dotąd żadne lotnisko w Polsce nie było finansowane przez prywatny podmiot. 

Inwestorzy chcą zbudować lotnisko z utwardzonym pasem startowym o długości 1320 metrów i infrastrukturą niezbędną do obsługi samolotów rejsowych o pojemności do 50 pasażerów. Dzięki temu ma poprawić się dostępność komunikacyjna Suwałk i całego regionu, który teraz należy do najgorzej skomunikowanych z resztą kraju oraz zagranicą. Lotnisko ma być gotowe w 2018 r.

Forte na inwestycję stać, bo firma meblarska w 2016 r. zarobiła netto 110 mln zł. 

Uruchomienie lotniska o planowanych parametrach umożliwiłoby loty np. Sprint Aira albo innej linii dysponującej samolotami typu saab 340, ATR 42 lub innymi podobnymi turbośmigłowcami. Mogłyby z niego korzystać także samoloty biznesowe oraz lotnictwa ogólnego. Dla bombardierów Q400, samolotów we flocie LOT-u, które mają najmniejsze wymagania dotyczące długości pasa startowego, planowany port lotniczy w Suwałkach będzie zbyt mały. 

#KOREKTA: zmiana dotycząca informacji o Q400 we flocie LOT-u#gość_d4f5c - Profil
gość_d4f5c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie