Koniec zakazu elektroniki na pokładzie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 lipca 2017 08:50
W ciągu ostatnich dni amerykański Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zniósł zakaz wnoszenia dużej elektroniki na pokład samolotów lecących do Stanów z Arabii Saudyjskiej, Maroka i Egiptu. To oznacza koniec tego przepisu.
Reklama

Już wcześniej zakaz elektroniki został zniesiony w odniesieniu do lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Kataru, Kuwejtu i Turcji.

Zakaz wnoszenia na pokład urządzeń takich jak laptopy czy tablety został wprowadzony w marcu, oficjalnie z powodów związanych z zagrożeniem atakami terrorystycznymi. DHS obawiał się, że na pokład może trafić bomba udająca urządzenie elektroniczne.

Przepis był krytykowany przez niemal wszystkich specjalistów od bezpieczeństwa oraz przedstawicieli branży lotniczej. Zwracali oni uwagę m.in. na to, że ewentualna bomba będzie równie groźna w luku bagażowym, a do tego z uwagi na ryzyko zapalenia się baterii litowo-jonowych w luku nawet całkowicie normalne urządzenia elektroniczne mogą stać się niebezpieczne.

W reakcji DHS wprowadził nowe zasady kontroli tych urządzeń. Po ich wdrożeniu poszczególne lotniska były stopniowo zdejmowane z listy objętej zakazem elektroniki.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama