Lufthansa rozważa zmianę zamówień floty dalekodystansowej

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
07 czerwca 2017 07:00
4 komentarze
Lufthansa Group rozważa opóźnienie dostaw boeingów 777X oraz zwiększenie zamówień airbusów A350 - informuje Bloomberg.
Reklama

O planach zmian w zamówieniach floty dalekodystansowej informował prezes przewoźnika, Carsten Spohr, podczas spotkania z pracownikami.

- Nie jestem pewien, czy naprawdę zamówiliśmy wystarczającą liczbę A350 i czy nie zamówiliśmy za dużo 777X. Teraz musimy pomyśleć, czy rozciągnąć w czasie dostawy 777X i porozumieć się z Boeingiem, by przychodziły wolniej, czy zwiększyć dochodowość, by sfinansować nasze inwestycje we flotę - powiedział Spohr na spotkaniu, do nagrania z którego dotarł Bloomberg.

Rzecznik prasowy Lufthansy, Andreas Bartels, powiedział, że analiza zamówień jest normalną praktyką wielu linii lotniczych i firma nie będzie udzielał komentarzy na temat wewnętrznych dyskusji.

Jak informują źródła w Lufthansie, decyzja w sprawie ustalenia terminu dostaw samolotów jest pilna i może zostać podjęta jeszcze przed wrześniem.

Podczas spotkania prezes Lufthansy miał zachęcać pracowników do ograniczania kosztów, argumentując, że słaba dochodowość spowodowała, iż przez ostatnie dwie dekady flota Lufthansy była niedoinwestowana. W ubiegłym roku średni wiek samolotów we flocie Lufthansy wynosił 11,3 lat, podczas gdy dla Emirates to 5,25 lat, a dla Ryanaira - 5,5 lat. Starzejąca się flota Lufthansy spowodowała, że wydatki przewoźnika na paliwo były jednymi z najwyższych wśród linii lotniczych w Europie. W szczególności przyczynił się do tego fakt, że niemiecki przewoźnik ma w swojej flocie prawie 100 samolotów czterosilnikowych, w tym największą na świecie flotę airbusów A340. Łącznie maszyny czterosilnikowe stanowią 62 proc. floty dalekodystansowej Lufthansy.


Cztery lata temu Lufthansa zamówiła 34 boeingi 777X, jednak zamówienie 14 spośród nich ma być przedmiotem ponownego potwierdzenia. Przewoźnik posiada 20 opcji na kolejne boeingi tego typu. Lufthansa zamówiła także 25 airbusów A350 z opcjami na 30 kolejnych maszyn. Samoloty airbusa w konfiguracji 293 miejsc mają o około 100 mln dolarów niższą cenę katalogową niż boeingi 777X. Dzięki tym airbusom możliwe byłoby odejście od konieczności koncentracji ruchu pasażerskiego w dużych hubach, a samoloty mogłoby napędzać trasy z Dusseldorfu, Hamburga i Berlina obsługiwane linie Eurowings - mówił na spotkaniu Spohr.

- Ogólnie mówiąc na pewno trafią się nam dobre okazje w nadchodzących latach. Airbus i Boeing sprzedali za dużo samolotów do krajów z Zatoki - powiedział Spohr.

Możliwe opóźnienie dostaw boeingów 777X byłoby złą wiadomością dla amerykańskiego producenta samolotów. Lufthansa jest pierwszym klientem (launch customer) programu. Boeing zebrał zamówienia na model 777X o łącznej wartości 125 mld dolarów, w dużej mierze od linii lotniczych, które przeżywają obecnie trudności. Trzy czwarte spośród 306 zamówionych maszyn ma trafić do linii lotniczych z Bliskiego Wschodu, które dotknięte są kryzysem wywołanym niskimi cenami ropy naftowej, osłabiającymi gospodarki narodowe i powodującymi spadek zainteresowania podróżami lotniczymi w regionie.


fot. Lufthansa, Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e083a 2017-06-14 09:39   
gość_e083a - Profil gość_e083a
Zatem MUC zostanie kolejnym hub-em dla A380.

Do tej pory na A380 latał tam jedynie Emirates.
greg0303 2017-06-14 06:03   
greg0303 - Profil greg0303
W sezonie letnim 2018 roku Lufthansa planuje zbazowanie pięciu samolotów A380 w Monachium. Obsłużą one rejsy do Hongkongu, Pekinu i Los Angeles.
Również w sezonie letnim przyszłego roku mają powrócić bezpośrednie loty niemieckiego przewoźnika z Monachium do Singapuru oraz zostaną uruchomione nowe rejsy z Frankfurtu do San Diego.

W związku z wysokimi opłatami lotniskowymi we Frankfurcie, Lufthansa może zwiększyć oferowanie właśnie z Monachium oraz z Wiednia i Zurychu. Nowe taryfy w największym porcie lotniczym Niemiec nie są korzystne dla ustabilizowanych przewoźników, a preferencyjne dla linii lotniczych oferujących nowe połączenia.
greg0303 2017-06-08 06:41   
greg0303 - Profil greg0303
Lufthansa nigdy nie użytkowała pasażerskiej wersji B777. Obecny prezes niemieckiego przewoźnika, Carsten Spohr, chyba chce kontynuować ten trend. Jego poprzednik, Christoph Franz, który właśnie zamówił samoloty B777X, widział w nich następcę B747-400, a w przyszłości również B747-8I. Zobaczymy, jaką decyzję podejmie Lufthansa tego lata.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama