Poparcie dla współpracy w oneworld

21 maja 2009 12:43
Reklama

Blisko 3.400 listów od przedstawicieli biznesu, grup konsumentów, władz lotniskowych i polityków z całych Stanów Zjednoczonych wpłynęło do amerykańskiego Departamentu Transportu (DOT), jako znak poparcia dla umowy o współpracy handlowej pomiędzy British Airways, American Airlines i Iberią.

British Airways, American Airlines i Iberia wspólnie z innymi liniami partnerskimi z sojuszu lotniczego oneworld, Finnair i Royal Jordanian, wystąpiły o przyznanie immunitetu antytrustowego przez Departament Transportu USA. Odpowiednie wnioski wpłynęły także do władz regulujących rynek w Unii Europejskiej.

W ramach porozumienia handlowego American Airlines, British Airways i Iberia chcą współpracować na trasach lotniczych między Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem, Kanadą, a Szwajcarią, Norwegią i krajami Unii Europejskiej. Pozostaną jednak niezależnymi podmiotami prawnymi. Linie rozszerzą współpracę codeshare, znacznie zwiększając liczbę połączeń, jakie linia może zaoferować swoim pasażerom (np. w ofercie British Airways znajdzie się 122 nowych miejsc).

W siatce połączeń trzech przewoźników znajdą się 443 miasta w 106 krajach i ponad 6.200 lotów dziennie. Korzyści dla pasażerów będą płynęły również z rozszerzenia oferty programu lojalnościowego.

Okres na składanie publicznych komentarzy dotyczących wniosku trzech przewoźników zakończył się 18 maja. W sumie do Departamentu Transportu USA wpłynęło 3.380 listów, wśród których 499 od amerykańskich polityków i urzędników, 129 od amerykańskich lotnisk, 521 od dużych i małych przedsiębiorstw, 615 od organizacji turystycznych oraz 365 od organizacji pozarządowych i izb przemysłowo-handlowych. Dick Durbin, amerykański polityk, jeden z wielu, którzy poparli inicjatywę powiedział: – Akceptacja wniosku przedłożonego przez British Airways, American Airlines i Iberię przyczyni się do rozwoju rynku i wzrostu konkurencji na trasach międzynarodowych.

Willie Walsh, prezes British Airways, powiedział: – Wobec tak dużego wsparcia jakie otrzymaliśmy z różnych środowisk w całych Stanach Zjednoczonych, głos opozycji nie jest dla nas niepokojący. Jesteśmy przekonani, że amerykański Departament Transportu zaakceptuje nasz wniosek, dzięki czemu będziemy mogli rozwinąć naszą działalność.

Przyznanie immunitetu antytrustowego przez Departament Transportu USA pomoże w ustanowieniu uczciwej konkurencji z pozostałymi aliansami lotniczymi Star Alliance i SkyTeam, które już uzyskały podobne zezwolenie - czytamy w komunikacie trzech przewoźników. Departament wyda pozwolenie do 31 października 2009 roku.

Marcin Jędrzejczak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama