×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Będzie darmowa woda na Lotnisku Chopina


W reakcji na zainteresowanie posłów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów warszawskie Lotnisko Chopina zapowiedziało, że zapewni pasażerom darmową wodę pitną oraz obniży ceny butelkowanej w sklepach.


O planach lotniska poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską Marek Niechciał, prezes UOKiK-u. 

Lotnisko Chopina zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej - przekazał UOKiK. 

Na razie nie wiadomo kiedy zostaną zamontowane krany z wodą pitną. Nie wiadomo także, w jaki sposób lotnisko chce wpłynąć na obniżenie cen wody butelkowanej przez operatorów sklepów w strefie air-side portu lotniczego. Zapewne będą to indywidualne ustalenia z tymi firmami, bo nie są planowane żadne zmiany ustawowe ani regulacyjne, które ograniczyłyby maksymalną cenę wody butelkowanej.

Działania portu lotniczego to reakcja na wszczęte w styczniu postępowanie UOKiK-u. Urząd sprawdza, czy nie doszło do zmowy cenowej między operatorami sklepów skutkującej zawyżonymi cenami wody. Postępowanie rozpoczęło się po tym, jak do Urzędu wpłynęły liczne skargi pasażerów. 

Butelkowana woda na Lotnisku Chopina kosztuje od 4,50 do nawet 9 zł za 500 ml. Dla porównania, poza lotniskiem 1,5-litrowa kosztuje ok. 2 zł. Wysokie ceny są skutkiem m.in. silnej pozycji sprzedawców - pasażerowie nie mogą bowiem przenieść przez kontrolę bezpieczeństwa żadnych płynów w butelkach o pojemności większej niż 100 ml. 

Pasażerowie mogą wprawdzie wnieść do strefy zastrzeżonej puste butelki i potem napełnić je wodą z kranu w łazienkach - jednak nie jest to ani wygodne, ani higieniczne. Krany z wodą pitną są popularne m.in. w Skandynawii, Azji Południowo-Wschodniej czy Stanach Zjednoczonych. 

W 2015 r. problemem wysokich cen wody na lotniskach w Europie zajęła się Komisja Europejska. Violeta Bulc, unijna komisarz ds. transportu, zaproponowała, by cena za małą butelkę wody wynosiła 1 euro. Zakończone porozumieniem negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Inicjatywa Komisji nie uwzględnia różnic między krajami - w Polsce poza lotniskami za 1 euro (ok. 4,5 zł) można kupić nawet dwie 1,5-litrowe butelki wody.


gość_71e4b - Profil
gość_71e4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie