×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina czeka rozbudowa


PPL, zarządca warszawskiego Lotniska Chopina, zamierza rozbudować terminal. Rozważane są trzy koncepcje rozbudowy. Zanim do tego dojdzie, jeszcze w tym roku lotnisko wyda ponad 200 mln zł na inne inwestycje zwiększające przepustowość.Jak poinformował na konferencji prasowej w Warszawie Mariusz Szpikowski, dyrektor naczelny PPL, planowana rozbudowa ma zwiększyć przepustowość części non-Schengen terminala pasażerskiego Lotniska Chopina. Już w tej chwili przy terminalu w godzinach szczytu brakuje miejsc postojowych dla samolotów szerokokadłubowych, a stanowiska kontroli paszportowej są niewydajne. 

Rozważane są trzy warianty rozbudowy. Najbardziej prawdopodobna to rozbudowa pirsu południowego terminala. W grę wchodzi też budowa nowego terminala satelickiego, połączonego łącznikiem z głównym budynkiem, oraz rozbudowa pirsu północnego. Na razie trwają analizy jak rozbudować lotnisko bez obniżenia jego przepustowości w trakcie prowadzenia inwestycji. Plany będą też dostosowane do strategii przewoźników, przede wszystkim LOT-u.

W 2017 r. na 10 innych inwestycji związanych ze zwiększaniem przepustowości zostanie wydanych 226 mln zł - poinformował Szpikowski, nie podając jednak szczegółów tych prac. Port lotniczy dąży też do zwiększenia przepustowości poprzez optymalizację wykorzystania przestrzeni powietrznej. 

Lotnisko Chopina w 2015 r. odprawiło 12,8 mln pasażerów, a w tym roku będzie to 14-14,1 mln. W 2018 r. liczba ta może wzrosnąć do 16 mln. Teoretyczna maksymalna przepustowość istniejącego terminala i infrastruktury to 22-25 mln pasażerów rocznie, ale ta wartość opiera się na idealnym rozłożeniu ruchu lotniczego w ciągu dnia. W praktyce poziomu takiego nie da się osiągnąć, dlatego niezbędne są inwestycje. 

Na razie nie wiadomo, czy inwestycje te są jedynie na czas przejściowy do uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego (to nowa nazwa projektu Centralnego Portu Lotniczego), czy nie. Nie zapadła bowiem jeszcze decyzja co do losów Lotniska Chopina po zakończeniu tamtej inwestycji. 

- Kluczowa jest integracja lotnisk w Warszawie i Modlinie. Oba mają funkcjonować jako całość w celu zapewnienia odpowiedniej przepustowości - podkreślił na konferencji Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za lotnictwo.gość_53377 - Profil
gość_53377
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie