Jarosław Kaczyński chce Centralnego Portu Lotniczego

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
21 lutego 2017 09:20
39 komentarzy
- Opowiadam się za budową Centralnego Portu Lotniczego, bo Polska nie powinna być prowincją - powiedział na antenie Radia Białystok poseł Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Reklama

Według Kaczyńskiego budowa CPL-u "gdzieś pod Warszawą" miałaby doprowadzić do stworzenia w Polsce dużego hubu przesiadkowego. Dodał, że według niego podjęcie decyzji o takiej inwestycji to priorytet. Kaczyński nie sprecyzował jednak, czy ma na myśli budowę zupełnie nowego portu lotniczego, czy np. rozbudowę Modlina, co jest czasem wskazywane jako tańsze rozwiązanie.

Formalnie analizy dotyczące zasadności inwestycji w CPL, jego możliwej lokalizacji, wielkości, modelu finansowania oraz skomunikowania z Warszawą prowadzi specjalny zespół w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Jak zapowiadał niedawno minister Andrzej Adamczyk, decyzja ma zapaść do końca tego roku.

Wypowiedź posła Kaczyńskiego potwierdza to, o czym mówią nasze źródła w branży - proces decyzyjny dotyczący CPL-u jest w dużej mierze upolityczniony.

Branża zgadza się co do potrzeby rozbudowy przepustowości lotnisk w rejonie Warszawy, ale niemal każdy z graczy ma inną wizję tego procesu.

Rafał Milczarski, prezes LOT-u, opowiada się za budową zupełnie nowego portu lotniczego pomiędzy Warszawą a Łodzią, połączonego szybką koleją i autostradą ze stolicą. Podobnego zdania jest Mariusz Szpikowski, dyrektor naczelny PPL, który przekonuje, że po oddaniu do użytku CPL istniejące warszawskie Lotnisko Chopina przestanie być potrzebne.

W dyskusji pojawiają się też propozycje budowy CPL na bazie lotniska w Modlinie (przede wszystkim poprzez budowę drugiego pasa startowego oraz kolejnych terminali) oraz utrzymania obydwu lotnisk w regionie Warszawy w formule tzw. duoportu (Modlin miałby docelowo przejąć rolę centrum przesiadkowego, a Lotnisko Chopina obsługiwać tylko ruch typowo miejski).

UWAGA REDAKCJI: Z uwagi na dużą liczbę politycznych komentarzy, które coraz mniej miały wspólnego z lotnictwem, zadecydowaliśmy o zamknięciu możliwości komentowania tego artykułu.
Reklama
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama