Wizz Tours: Brakuje lotów na południe

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 grudnia 2016 14:00
5 komentarzy
Oferta lotów Wizz Aira z Polski do krajów basenu Morza Śródziemnego jest mniejsza niż z Węgier czy Rumunii, choć zainteresowanie takimi połączeniami jest duże - przyznaje w rozmowie z Pasazer.com Istvan Csanalosi, dyrektor zarządzający Wizz Tours.
Reklama
- Z Polski na pewno brakuje lotów w kierunkach "plażowych" w basenie Morza Śródziemnego. Mam wrażenie, że Wizz Air również dostrzega tę potrzebę, bo wie, że polska gospodarka rośnie, a klienci z tego kraju mają coraz więcej środków do wydania na wakacje. Oferta lotów wakacyjnych z Polski jest skromniejsza niż z Węgier, ale każda nowo uruchomiona trasa staje się hitem - mówi w rozmowie z Pasazer.com Istvan Csanalosi, dyrektor zarządzający Wizz Tours, touroperatora należącego w całości do Wizz Aira.

Zgodnie z danymi OAG Schedules Analyser, Wizz Air w czerwcu 2017 r. zaplanował 342 loty z Polski do krajów basenu Morza Śródziemnego. Z kierunków "plażowych" dominują: Barcelona (46 lotów), Tel Awiw (21), Bari (20) oraz Malta i Neapol (po 19). Poza tym przewoźnik uruchomi też wiele lotów do tych państw, które nie są połączeniami "plażowymi" - głównie do Bergamo (43 loty w czerwcu 2017 r.), Beauvais (33) i Rzymu-Fiumicino (26).

Linia nieco więcej tras na południe Europy (378 w czerwcu 2017 r.) obsłuży ze swojego rodzimego rynku, czyli Węgier. Dysproporcja jest wyraźna, bo całkowity ruch lotniczy na Węgrzech jest ok. trzykrotnie mniejszy niż w Polsce. Najpopularniejsze kierunki "plażowe" z Węgier pod względem liczby połączeń Wizz Aira to Barcelona i Tel Awiw (po 30 lotów) oraz Malta (18).

Rumunia pod względem liczby lotów do krajów śródziemnomorskich znacznie wyprzedza zarówno Polskę, jak i Węgry, ale to w dużej mierze efekt migracji zarobkowej. Włochy i Hiszpania dla Rumunów są tak samo ważne jako kierunki wyjazdów za pracą, jak Wielka Brytania dla Polaków. Z tego kraju do państw basenu Morza Śródziemnego Wizz Air poleci w czerwcu przyszłego roku aż 984 razy.

Csanalosi przekonuje jednak, że zapotrzebowanie na połączenia wakacyjne wśród Polaków jest coraz większe. Dlatego liczy, że Wizz Air uruchomi więcej takich połączeń, co umożliwi wprowadzenie kierunków do sprzedaży przez Wizz Tours.

- Barcelona, Rzym, Mediolan, Neapol są bardzo popularnymi miastami w naszej ofercie z Polski. Pod względem kierunków "plażowych" na pewno wyróżnić można Hiszpanię, wyspy greckie oraz Maltę, która rośnie bardzo szybko. Są to kierunki całoroczne, a jednym z moich celów na pewno jest przekonanie klientów, że można latać na wakacje również zimą, kiedy ceny są niższe, a hoteli mniej zatłoczone - dodaje Csanalosi.

Touroperator oferuje klientom elastyczne pakiety wakacyjne zbudowane w oparciu o przelot Wizz Airem oraz zakwaterowanie. Csanalosi podkreśla, że pakiety nie mają sztywno ustalonych dat wyloty ani czasu pobytu, a dzięki prawnemu statusowi touroperatora cały wyjazd jest dla pasażera bezpieczniejszy (a często także tańszy) niż samodzielnie budowane połączenie lotu i hotelu.

Znacznie większą ofertę lotów z Polski do krajów śródziemnomorskich ma konkurencyjny dla Wizz Aira Ryanair - w czerwcu 2017 r. wykona on 718 lotów z Polski w tym kierunku. Dla porównania, oferta Ryanaira z Węgier to tylko 184 loty, a z Rumunii - 263. Tak silna pozycja Ryanaira wynika m.in. ze znacznie większej liczby lotów na greckie wyspy, do Włoch i Hiszpanii.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Yaco 2016-12-25 19:30   
Yaco - Profil Yaco
Jest bardzo proste wytłumaczenie: na Węgrzech jest słaba branża turoperatorska i mało czarterów z BUD. Z Polski lata cała mssa czarterów do Grecji czy Hiszpanii. Stąd też Wizz ma z BUD siatkę, która pokrywa tam niszę w rynku i brak połączeń czarterowych. W Polsce Wizz musiałby walczyć z biletami po przykładowe 199 PLN z turoperatorami. A dodatkowo w bilecie czarterowym zawsze wloczony jest też bagaż nadawany.
garcba 2016-12-24 11:57   
garcba - Profil garcba
@paolo-79, przecież jest połączenie WrocławBarnelona Girona
gość_8dacb 2016-12-23 22:15   
gość_8dacb - Profil gość_8dacb
Katowice: Dubrownik/Split , Madryt , Santander ,Ibiza/Palm de Mayorka ,Turyn ,Marsylia/Nicea werona-Wenecja
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N