Lotniska średniej wielkości rosną najszybciej

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 listopada 2016 05:44

W III kwartale br. po raz kolejny porty lotnicze odprawiające od 5 do 25 mln pasażerów rocznie były najszybciej rosnącą grupą w Europie. Największe huby są w stagnacji, a mniejsze lotniska rosną wolniej.

Reklama
Jak wynika z danych ACI Europe, organizacji zrzeszającej większość lotnisk w Europie, w III kwartale br. ruch wzrósł o 3,5 proc. Na lotniskach w obrębie Unii Europejskiej wzrost wyniósł 6,1 proc., a napędzały go m.in. kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska. Z kolei pozaunijne lotniska odnotowały spadek o 4,7 proc., ściągane w dół przez Rosję, Turcję i w mniejszym stopniu Norwegię.

Pod względem wielkości wzrost generowały przede wszystkim lotnisk odprawiające od 5 do 10 mln pasażerów rocznie (ruch na nich wzrósł o 9,9 proc.) i od 10 do 25 mln (6,2 proc.). Na lotniskach odprawiających ponad 25 mln podróżnych rocznie ruch nie zmienił się, natomiast na najmniejszych wzrósł o 3,3 proc.

Wśród największych lotnisk liderami wzrostu były lotniska w Dublinie (9,7 proc.), Barcelonie (8,7 proc.) i Kopenhadze (8 proc.).

W grupie 10-25 mln podróżnych liderami są porty hiszpańskie. Najszybciej rośnie port lotniczy na Gran Canarii (18 proc.), ale dobre wyniki zanotowały też Alicante (16,6 proc.) i Malaga (14,5 proc.).

Wśród mniejszych lotnisk najwyższą dynamikę zanotowały lotniska w Berlinie-Schonefeld (42,9 proc.), Larnace (22,5 proc.) i Teneryfie-Południe (21,5 proc.). Z kolei z najmniejszych lotnisk wyróżniają się Jassy w Rumunii (161,6 proc.), Połąga (61,4 proc.) i Charków (57,8 proc.).

- Poza czynnikami zewnętrznymi, na ruch największy wpływ miały linie niskokosztowe. Sytuację napędza wzrost ich podaży oraz poszukiwanie nowych, wysokomarżowych rynków. Niedawne ogłoszenie Ryanaira o uruchomieniu bazy we Frankfurcie to z pewnością moment zwrotny dla europejskiego lotnictwa. Rynek jest zaburzany i przebudowywany w kierunku bardziej hybrydowym. Tradycyjny podział między mega-huby, huby drugorzędne, lotniska średnie i małe porty regionalne zanika - skomentował cytowany w komunikacie prasowym Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

W samym wrześniu wzrost dla wszystkich lotnisk zrzeszonych w ACI Europe wyniósł 4,9 proc. Liderami w poszczególnych kategoriach byli Dublin (10,8 proc.), Alicante (18,2 proc.), Berlin-Schonefeld (44,4 proc.) i Oradei (6189 proc.).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy