Koniec zniżek dla nowych tras w Warszawie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 września 2016 21:23
28 komentarzy
W nowym cenniku nie będziemy oferować żadnych zniżek dla nowych połączeń otwieranych przez przewoźników - zapowiedział Mariusz Szpikowski, dyrektor warszawskiego Lotniska Chopina. Zmiana wejdzie w życie już zimą.
Reklama

Zgodnie z obecnym cennikiem opłat lotniskowych na Lotnisku Chopina, przewoźnik może liczyć na nawet 99-proc. zniżkę od opłaty za lądowanie (ok. 3,2 tys. zł dla popularnych samolotów typu airbus A320 lub boeing 737-800, ok. 9,2 tys. zł dla Dreamlinerów) w pierwszym i drugim roku lotów na trasie pozaeuropejskiej. W kolejnych lata zniżka maleje do 80, 60 i 30 proc. Dopiero po pięciu latach lotów przewoźnik płaci pełną stawkę.
W przypadku lotów europejskich zniżka w pierwszym roku wynosi 85 proc, a w kolejnych - 75, 50, 50 i 25 proc.

Dodatkowo przewoźnicy mogą liczyć na niższe opłaty pasażerskie, czyli płacone za każdego odlatującego pasażera. Podstawowa stawka wynosi 60 zł, ale zniżki na trasach pozaeuropejskich to 60 proc. w pierwszym roku, 40 w drugim i 20 w trzecim. Na trasach europejskich to odpowiednio 30, 20 i 10 proc.

Lotnisko dotąd chciało w ten sposób zachęcać linie do uruchamiania nowych tras. Jednak w nowym cenniku, którego projekt wpłynął już do Urzędu Lotnictwa Cywilnego (musi go zatwierdzić), zniżki zostały zlikwidowane. Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina, chce w ten sposób zniechęcać przewoźników niskokosztowych do otwierania rejsów z warszawskiego portu lotniczego.

- Nie będzie zniżek dla nowych połączeń, bo chcemy zniechęcać linie niskokosztowe do ekspansji na Lotnisku Chopina - podkreśla Szpikowski.

Według niego ruch low-cost i czarterowy stopniowo powinien przenosić się do Modlina. Szpikowski zdaje sobie jednak sprawę, że będzie to trudne do wyegzekwowania.

Dyrektor Lotniska Chopina dodał jednak, że nie będzie dużych zmian podstawowych stawek opłat lotniskowych, bo na podwyżki nie pozwala prawo europejskie. Przepisy dość szczegółowo regulują sposób wyliczania stawek w oparciu o koszty lotniska.

Rezygnacja ze zniżek przez Lotnisko Chopina spowoduje, że będzie to jedyne lotnisko w Polsce bez zachęt dla nowo otwieranych tras. Pasazer.com wielokrotnie przyglądał się cennikom opłat lotniskowych w Polsce: w 2013 r. analizowaliśmy systemy zniżek dla nowych tras, a w 2015 r. - dla baz.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wersatis 2016-09-14 22:23   
wersatis - Profil wersatis
Trochę rozumiem tą logikę. Zakładają, że to linie mają przywilej latać z WAW. Jeżeli nie pasuje to możecie latać do lotnisk regionalnych takich drugiej kategorii jak LCJ czy też ew. RDO.To jest słuszne, choć boje się o EK cz CA Pytanie teraz co jak się skonczą zniżki dla FR na krajówki. Te loty mogą niezle dzwignąć obywateli do poruszania się.
gość_1c220 2016-09-14 16:17   
gość_1c220 - Profil gość_1c220
dosc dziwna praktyka... przynajmniej mogli oszczedzic polaczen longhaul...
lysypiotr76 2016-09-14 14:04   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
KELO , kinder - Teraz jest tak . Przewoźnicy - niezależnie od tego gdzie lądują - płacą tyle samo , a środki uzyskane z tego trafiają na konto PAŻP . I z tych pieniędzy agencja planuje i finansuje inwestycje w infrastrukturę do zarządzania przestrzenią powietrzną. Czyli bogate lotniska a inaczej pisząc te gdzie najwięcej jest operacji lotniczych finansują te biedniejsze gdzie ruch jest mniejszy. Jako że WAW ma największy postanowiono że tu stawka będzie mniejsza o połowę i tym samym ściągną nowych przewoźników. Czyli tu bez zniżek w/ g artykułu a tam mniejsze opłaty.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama