Heathrow: Ruch pasażerski zmalał o 1 proc.

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
15 lipca 2016 08:31
W czerwcu br. z największego londyńskiego lotniska skorzystało ponad 6,6 mln podróżnych. To spadek o 1 proc. w stosunku do wyników z ubiegłego roku. Wynik ten jest efektem zawirowań pogodowych i strajków we Francji.
Reklama

Rozpatrując ruch z punktu widzenia geograficznego, największy spadek zanotowano na trasach krajowych (-11,7 proc., 409 tys.) oraz do Afryki (-8,0 proc., 223 tys.). Mniej pasażerów wybrało także loty do Ameryki Północnej (-2,6 proc., 1,62 mln). Liczba osób na połączeniach bliskowschodnich nie zmieniła się (482 tys.), a lekko wzrosła do Azji Pacyficznej (+0,3 proc., 887 tys.). Najlepiej wypadły za to połączenia europejskie (+1,5 proc., prawie 2,88 mln) oraz do Ameryki Łacińskiej (+2,9 proc., 105 tys.).

Jak wskazują władze lotniska ruch najszybciej rośnie do Chin i Meksyku (oba rynki urosły o 8 proc.). Coraz częściej na Heathrow pojawiają się także największe maszyny pasażerski świata - w tym miesiącu airbusy A380 pojawiły się na kolejnych rotacjach do Singapuru, Tajlandii i Korei Południowej.

Na największym stołecznym lotnisku Wielkiej Brytanii wykonano prawie 40 tys. operacji lotniczych. To spadek o 1,7 proc. w stosunku do tego samego miesiąca 2015 r.

Doskonałe wyniki notowane są w segmencie przewozów cargo. Na Heathrow odprawiono ponad 125,5 tys. ton frachtu lotniczego (+2,1 proc.). Szczególnie szybko rozwija się rynek przewozów towarowych do Chin (+11 proc.). Dalej uplasowały się Indie (+3,3 proc.) i Turcja (+3 proc.).

- Wzrost przewozów cargo to jasny sygnał dla nowego Premiera, jak wielkie są brytyjskie tradycje handlowe. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, decyzja o dalszej rozbudowie lotniska musi być priorytetowa. Zwłaszcza po tym, jak wcześniej Parlament przychylił się do decyzji o budowie trzeciego pasa startowego. Nowy Premier powinien to także odczytać jako jednoznaczny sygnał i nawet Brexit nie powinien przekreślić planów inwestycyjnych portu, ani zaburzyć obrazu naszego kraju jako otartego dla biznesu - komentuje wyniki John Holland-Kaye, prezes lotniska.

W czerwcu Londyn-Heathrow został także nagrodzone przez ACI Europe, jako najlepsze lotnisko odprawiające ponad 25 mln pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama