×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Iran kupi 100 boeingów


Władze Iranu doszły do porozumienia z Boeingiem na temat zakupu 100 samolotów pasażerskich. Na razie nie ujawniono, jakie modele wejdą w skład transakcji. Jej wartość szacuje się na 17 mld dolarów.


Jak poinformowali przedstawiciele irańskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, transakcja wymaga jeszcze tylko zgody ze strony amerykańskiego Departamentu Skarbu. Nie wiadomo jednak, ile może potrwać jej uzyskanie. 

Według Aliego Abedzadeha, szefa irańskiego ULC, w kraju tym potrzeba ok. 230 nowych samolotów. Flota wszystkich irańskich linii to ok. 250 maszyn.

Kontrakt z Boeingiem jest pierwszą amerykańską transakcją z Iranem po ograniczeniu sankcji na ten kraj. To jednak nie pierwsze zamówienie lotnicze - już w styczniu irańskie władze zamówiły 118 nowych airbusów za 27 mld dolarów. 

Wymiana floty wiąże się z planami ekspansji na nowych trasach. Zarówno irańskie, jak i europejskie linie lotnicze przymierzają się do uruchomienia większej liczby połączeń - pisaliśmy o tym w Raporcie Pasazer.com.

Obecnie irańskie linie lotnicze posiadają stare, słabo serwisowane i nieekonomiczne boeingi. Iran Air ma pięć boeingów 747 o średnim wieku 37 lat, a Mahan Air dwa ponad 30-letnie Jumbo Jety. Samoloty te nie są dopuszczone do lotów do Europy - te trasy obsługują airbusy A300 i A310 przewoźników.gość_3041b - Profil
gość_3041b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie