×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Otwarto czwarte lotnisko dla Moskwy


W poniedziałek (30.05) Dmitrij Miedwiediew oficjalnie otworzył nowy terminal czwartego lotniska dedykowanego obsłudze aglomeracji moskiewskiej. Port lotniczy Żukowski (Ramienskoje) ma obecnie przepustowość 2 mln pasażerów rocznie, a do 2020 r. wzrośnie ona do 12 mln.


Idea przekształcenia doświadczalnego i towarowego portu lotniczego Ramienskoje (IATA: ZIA, ICAO: UUBW) pojawiła się w 2013 roku, choć już dwa lata wcześniej Władimir Putin sygnalizował potrzebę odciążenia trzech działających portów lotniczych. Jednak sytuacja zarówno ekonomiczna jak i polityczna była wtedy zupełnie inna - ruch na moskiewskich lotniskach rósł w ujęciu rocznym o ok. 10 proc.  i działały one na granicy przepustowości. 

Sytuacja diametralnie zmieniła się w ubiegłym roku, kiedy liczba pasażerów w Rosji zmniejszyła się o 4 proc., głównie na skutek wycofania się wielu zachodnioeuropejskich linii a także upadku Transaero. Spadki nie ominęły lotnisk obsługujących Moskwę. Najbardziej ruch zmniejszył się na Domodiedowie, które utraciło status najbardziej ruchliwego lotniska stolicy Federacji Rosyjskiej (w 2015 r. odprawiło 30,5 mln pasażerów, -7,66 proc.). Na pierwsze miejsce wysunął się za to port lotniczy Szeremietiewo, choć i tutaj nie obyło się bez niewielkiego spadku (31,3 mln, -0,63 proc.). Ujemnemu trendowi oparło się jedynie Wnukowo, które rok 2015 zakończyło na dużym plusie (15,8 mln, +24,4 proc.), choć to głównie za sprawą rozwoju niskokosztowego przewoźnika należącego do grupy Aerofłotu - Pobiedy.

Lotnisko Żukowski dedykowane miało być głównie tanim liniom oraz tym, które obsługiwać mają ruch do byłych Republik Radzieckich. Jednak w tej chwili podpisało ono umowę jedynie z czterema przewoźnikami, w tym tylko dwoma oferującymi loty pasażerskie. Póki co, będzie z niego korzystać Air Kyrgyzstan (loty do Biszkeku i Osz) oraz SCAT Airlines (rejsy do: Aktau, Aktobe, Astany i Szymkentu). Łącznie, od momentu inauguracji w dn. 20 czerwca br., będzie stąd wykonywanych 20 lotów tygodniowo.

Zainteresowana wejściem do Ramienskoje jest też Pobieda, ale cytowany przez onet.pl rzecznik Aeroflot Group powiedział, że przede wszystkim musi poprawić się dojazd, gdyż obecnie do nowego lotniska można dostać się tylko często zakorkowaną drogą.

Nowy terminal ma 17,6 tys. m kw. powierzchni, wyposażony jest w osiemnaście punktów check-in, dwie kawiarnie i jeden średni sklep bezcłowy. 

Inwestycja warta jest 10 mld rubli (152 mln USD), a wykonawcami jego są rosyjski koncert Rostec we współpracy z litewską Avia Solution Group.    

fot. (tekst): RamportAero, źródło: commons.wikimedia.org
fot. (okładka): Jefroz, źródło: commons.wikimedia.orggość_763e4 - Profil
gość_763e4
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie