Otwarto czwarte lotnisko dla Moskwy

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
5 czerwca 2016 13:52
5 komentarzy
W poniedziałek (30.05) Dmitrij Miedwiediew oficjalnie otworzył nowy terminal czwartego lotniska dedykowanego obsłudze aglomeracji moskiewskiej. Port lotniczy Żukowski (Ramienskoje) ma obecnie przepustowość 2 mln pasażerów rocznie, a do 2020 r. wzrośnie ona do 12 mln.
Reklama
Idea przekształcenia doświadczalnego i towarowego portu lotniczego Ramienskoje (IATA: ZIA, ICAO: UUBW) pojawiła się w 2013 roku, choć już dwa lata wcześniej Władimir Putin sygnalizował potrzebę odciążenia trzech działających portów lotniczych. Jednak sytuacja zarówno ekonomiczna jak i polityczna była wtedy zupełnie inna - ruch na moskiewskich lotniskach rósł w ujęciu rocznym o ok. 10 proc. i działały one na granicy przepustowości.

Sytuacja diametralnie zmieniła się w ubiegłym roku, kiedy liczba pasażerów w Rosji zmniejszyła się o 4 proc., głównie na skutek wycofania się wielu zachodnioeuropejskich linii a także upadku Transaero. Spadki nie ominęły lotnisk obsługujących Moskwę. Najbardziej ruch zmniejszył się na Domodiedowie, które utraciło status najbardziej ruchliwego lotniska stolicy Federacji Rosyjskiej (w 2015 r. odprawiło 30,5 mln pasażerów, -7,66 proc.). Na pierwsze miejsce wysunął się za to port lotniczy Szeremietiewo, choć i tutaj nie obyło się bez niewielkiego spadku (31,3 mln, -0,63 proc.). Ujemnemu trendowi oparło się jedynie Wnukowo, które rok 2015 zakończyło na dużym plusie (15,8 mln, +24,4 proc.), choć to głównie za sprawą rozwoju niskokosztowego przewoźnika należącego do grupy Aerofłotu - Pobiedy.

Lotnisko Żukowski dedykowane miało być głównie tanim liniom oraz tym, które obsługiwać mają ruch do byłych Republik Radzieckich. Jednak w tej chwili podpisało ono umowę jedynie z czterema przewoźnikami, w tym tylko dwoma oferującymi loty pasażerskie. Póki co, będzie z niego korzystać Air Kyrgyzstan (loty do Biszkeku i Osz) oraz SCAT Airlines (rejsy do: Aktau, Aktobe, Astany i Szymkentu). Łącznie, od momentu inauguracji w dn. 20 czerwca br., będzie stąd wykonywanych 20 lotów tygodniowo.

Zainteresowana wejściem do Ramienskoje jest też Pobieda, ale cytowany przez onet.pl rzecznik Aeroflot Group powiedział, że przede wszystkim musi poprawić się dojazd, gdyż obecnie do nowego lotniska można dostać się tylko często zakorkowaną drogą.

Nowy terminal ma 17,6 tys. m kw. powierzchni, wyposażony jest w osiemnaście punktów check-in, dwie kawiarnie i jeden średni sklep bezcłowy.

Inwestycja warta jest 10 mld rubli (152 mln USD), a wykonawcami jego są rosyjski koncert Rostec we współpracy z litewską Avia Solution Group.

fot. (tekst): RamportAero, źródło: commons.wikimedia.org
fot. (okładka): Jefroz, źródło: commons.wikimedia.org
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2016-06-05 22:49   
Kelo - Profil Kelo
Gdzie się drwin dopatrzyłeś? Za 30 lat o których pisałem ta infrastruktura będzie dawno w rozsypce, a statystyki przepustowości dawno przekroczone :) Okęcie przecież kiedyś tam podzieli los berlińskiego- Tegel. Jedyna niewiadoma czy postawią na "CPL" w Modlinie czy rozbiją ruch na Modlin + np Łódź + np Radom, a może Modlin + Mińsk Mazowiecki + Sochaczew... opcji jest sporo, każda będzie miała zwolenników i przeciwników. Czekać na to nie ma co, bo może się okazać, że do piachu pójdziemy wcześniej :)
lysypiotr76 2016-06-05 21:00   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Kelo - nie drwij z WAW !!! Ja nie sądzę żeby WAW zamknęli . Za dużo w ostatnich latach zainwestowano . A do granic przepustowości daleka droga . Co do LOT to sprawa otwarta . W tym miesiącu ogłoszą nową strategię . A że nowy pas w KRK pod lotowskie samoloty szykują to być może w strategii uwzględnią loty z portów regionalnych i Wasze (Twoje ) ambicje zostaną zaspokojone .
Kelo 2016-06-05 20:50   
Kelo - Profil Kelo
Też nie widzę miejsca na CPL ani dzisiaj ani w przyszłości. Wszystko zmieści Modlin, nawet po zamknięciu Okęcia tam kiedyś za 30 lat. Mamy jeszcze pusty Radom i Łódź jako zapasowe, gdyby LOT się rozrósł do rozmiarów Turkisha czy innego Emirates i stał się głównym portem przesiadkowym Europy hue hue hue ! z naciskiem na hue hue !
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy