×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków: Będzie nowa droga startowa


Zgromadzenie wspólników zatwierdziło plan inwestycyjny krakowskiego lotniska do roku 2023. Podstawowym elementem planu inwestycyjnego jest budowa nowej drogi startowej wraz infrastrukturą towarzyszącą.


Do analiz środowiskowych zostały przedstawione dwa warianty nowej drogi startowej: wariant północny proponowany przez Kraków Airport oraz wariant centralny - alternatywny pod względem oddziaływania inwestycji na środowisko - powiedział Ireneusz Kołodziej, menedżer firmy projektowej ARUP.


Wariant północny, rekomendowany przez spółkę, jest nieznaczną modyfikacją położenia obecnej drogi startowej i zakłada niecałe cztery stopnie odchylenia względem obecnego przebiegu drogi startowej - dodał Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Drugi wariant zakłada budowę bardziej na południe i pod większym kątem w stosunku do istniejącej drogi startowej.


Jeszcze przed wakacjami planowane są pierwsze spotkania informacyjne dla mieszkańców. Po wakacjach będą już znane pierwsze wyniki analiz środowiskowych i rozpoczną się konsultacje społeczne, które potrwają co najmniej do wiosny 2017 r. 

Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok i rozpocząć dialog z mieszkańcami. Wierzę, że wspólnie wypracujemy kompromis. Informacja i dialog to początek kolejnego etapu w rozwoju lotniska - powiedział Radosław Włoszek, p.o. prezesa Kraków Airport.

Pozwolenie na budowę nowej drogi startowej powinno zostać wydane w 2019 r., a jej uruchomienie zaplanowano na 2021 r.

Według projektu droga startowa w obydwu wariantach będzie miała długość zbliżoną do istniejącej, czyli ponad 2,5 km. Określenie paramentów długości nowej drogi startowej wiązało się przede wszystkim z faktem, że Kraków Airport jest docelowym portem lotniczym, a jego strategia rozwoju uwzględnia rozwój połączeń transatlantyckichW związku z tym długość drogi została określona dla potrzeb m.in. boeingów 787 Dreamliner.

W poprzednich latach została zlecona wieloaspektowa analiza, mająca na celu wypracowanie optymalnego modelu gwarantującego wykonywanie operacji lotniczych w krakowskim porcie w kontekście wykorzystania drogi startowej. Podczas prac analitycznych zbadano w jaki sposób zapewnić drogę startową, spełniającą wszystkie wymagania określone obowiązującymi przepisami prawa.

Podstawowym założeniem analizy był warunek niezamykania lotniska na czas wdrożenia rekomendowanego rozwiązania.

- Analizy jednoznacznie potwierdzają, że remont istniejącej drogi startowej wiąże się z zamknięciem lotniska na co najmniej rok, co jest zarówno ekonomicznie, jak i społecznie nieakceptowalneOkreślenie racjonalnych wariantów wykluczyło również: wykorzystanie istniejącej drogi kołowania jako drogi startowej; zlokalizowanie nowej drogi pomiędzy obecną drogą startową, a równoległymi do niej drogami kołowania oraz zlokalizowanie nowej drogi startowej w dużej odległości od istniejącej infrastruktury lotniskowej - dodał Ireneusz Kołodziej.

Więcej szczegółów o planowanej inwestycji lotnisko opublikowało na nowej stronie internetowej.

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie