Bruksela podsumowuje skutki zamachów

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
22 maja 2016 16:27
Zamachy na lotnisku w Brukseli-Zaventem miały poważne konsekwencje na statystyki ruch w tych porcie. Znacznie spadała liczba pasażerów. Co ciekawe, w okresie od 1 do 21 marca liczba pasażerów konsekwentnie rosła. Także ostatni tydzień kwietnia był już na plusie.
Reklama

W marcu główne stołeczne belgijskie lotnisko zarejestrowało ponad 1,21 mln podróżnych. Oznacza to 29,1 proc. spadku w stosunku do tego samego miesiąca 2015 r. Przed dniem zamachu (okres trzech pierwszych tygodni marca) liczba odprawianych zdążyła jednak wzrosnąć o 7,3 proc. w stosunku do analogicznego czasu ub. r.

Jeszcze poważniejszy spadek zanotowano w kwietniu, mimo iż ruch wznowiono już 4 dnia tego miesiąca. Port lotniczy mógł jednak pracować przez większość kwietnia w ograniczonym zakresie. Dopiero pod jego koniec sytuacja zaczęła wracać do normy. Łącznie, w czwartym miesiącu br. w Brukseli-Zaventem zagościło nieco ponad 1,07 mln osób (-46,5 proc.).

Nieco lepiej przedstawia się sytuacja ze statystykami cargo. Samoloty obsługujące wyłącznie fracht lotniczy (full freighter) zaczęły być obsługiwane już 24 marca br. Dlatego w tym miesiącu ilość odprawianych towarów spadła o 20,9 proc. do poziomu 34,6 tys. ton. Już w kwietniu spadek wynosił tylko 4,8 proc. (39,1 tys. ton), a segment full freight urósł nawet o 19,1 proc. Zatem wszystkie spadki to głównie efekt ograniczenia ruchu samolotów pasażerskich, które przewożą także tzw. belly cargo (w tym segmencie w marcu i kwietniu zanotowano spadki, odpowiednio o 31,2 proc. i 39,2 proc.).

Mocno zmniejszyła się także liczba operacji. W marcu było ich 13,9 tys. (-26,8 proc.), a w kwietniu 12,3 tys. (-39,2 proc.).

Z kolei port lotniczy Brussels South Charleroi Airport odnotował 11-proc. wzrost liczby odprawionych podróżnych (694,9 tys.). To także efekt częściowych przekierowań z Zaventem. Średnie wypełnienie samolotów obsługujących trasy z tego lotniska wyniosło 85 proc.

Najbardziej popularnymi państwami były: Hiszpania, Włochy, Francja, Maroko i Polska.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama