Bruksela: Kontrola celno-imigracyjna przed wylotami do USA

30 września 2020 08:30
W poniedziałek (28.09) strona amerykańska potwierdziła, że brukselskie lotnisko stanie się kolejnym portem, który umożliwi pasażerom przejście odprawy imigracyjnej jeszcze przed wylotem do Stanów Zjednoczonych ("Preclearance"). Podobne rozwiązanie występuje już m. in. w Dublinie.
Reklama
Port lotniczy Bruksela–Zaventem ma dołączyć do programu "Preclearance" i tym samym zyskać stanowisko amerykańskiej kontroli celno-imigracyjnej – potwierdziły władze federalne USA i dodały, że rozmowy nad wprowadzeniem takiego rozwiązania w Belgii są już bardzo zaawansowane.

Program Preclearance prowadzony jest przez przez amerykańską Customs and Border Protection (CBP) odpowiedzialną za przestrzeganie prawa związanego z handlem, cłami i przekraczaniem granic. Rozwiązanie umożliwi podróżującym do Stanów Zjednoczonych Ameryki dopełnienie wszystkich formalności celnych i imigracyjnych jeszcze przed wejściem na pokład samolotu w Brukseli. Pasażerowie będą mogli wówczas wkroczyć na teren Stanów Zjednoczonych, tak jakby wysiedli z lotu krajowego lub wewnątrz strefy Schengen.

Możliwość wejścia Brukseli do programu Preclearance została zasugerowana już kilka miesięcy temu, jednak teraz informacja ta została potwierdzona. Takie rozwiązanie stosowane jest obecnie na większości dużych kanadyjskich portów lotniczych, a także na Arubie, Bermudach, dwóch portach lotniczych na Bahamach oraz na lotnisku Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Europie do programu Preclearance dołączyły obecnie jedynie dwa irlandzkie porty lotnicze – Dublin oraz Shannon.


W 2018 r. chęć przeprowadzania obowiązkowej kontroli amerykańskich przez urzędników imigracyjnych wyraziła Praga, jednak do tej pory lotnisko nie znalazło się na liście kandydatów do programu Preclearance. Takie rozwiązanie ma natomiast szansę pojawić się w przyszłości m. in. w Sztokholmie–Arlanda, Amsterdamie–Schiphol, Madrycie–Barajas, Stambule, Londynie–Heathrow i Manchesterze, a także na kilku portach lotniczych poza Europą.

Odprawa celno-imigracyjna odbywająca się przed lotem to przede wszystkim ułatwienie dla pasażerów podróżujących do USA, którzy unikają w ten sposób uciążliwych kolejek w amerykańskich portach lotniczych. Lotnisko Bruksela–Zaventem liczy także, że dołączenie do programu Preclearance przyciągnie wielu amerykańskich przewoźników do belgijskiej stolicy.

Fot.: D. Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy