W sierpniu 2,6 proc. wzrostu w Brukseli-Zaventem

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
17 września 2019 09:30
Główne lotnisko belgijskiej stolicy ma za sobą całkiem udany sierpień. Obsłużono w nim ponad 2,6 mln pasażerów, notując tym samym 2,6 proc. wzrostu. Gorzej wypadły jednak statystyki ruchu cargo.
Reklama

Wzrosty odnotowano we wszystkich segmentach ruchu osobowego. Na trasach długodystansowych liderami były Emirates, Ethiopian Airlines i United Airlines. Z kolei na połączeniach krótkich najszybciej rozwijały się Brussels Airlines, TAP Air Portugal, Aerofłot, Corendon, Finnair i airBaltic. O 1,9 proc. zwiększyła się liczba podróżnych przesiadających się na Zaventem (212,3 tys.).

Znacznie gorzej wypadły jednak statystyki przewozów towarowych. Przewieziono 52,3 tys. ton, czyli o 8,7 proc. mniej frachtu lotniczego niż w sierpniu ub. roku. Przy czym za spadek odpowiedzialni są przede wszystkim przewoźnicy segmentu full freighter (niecałe 10 tys. ton, -17,1 proc.). Zmniejszyły się także wolumeny segmentu Integrator (-5,7 proc., 16,5 tys. ton). 2,7-proc. wzrost belly cargo (13,6 tys. ton) nie zrekompensował pozostałych ujemnych wyników.

W sierpniu w Brukseli-Zaventem obsłużono ponad 21,6 tys. operacji lotniczych. To o 0,7 proc. więcej niż w tożsamym miesiącu 2018 r.


Lotnisko chwali się także wynikami całych wakacji. W miesiącach letniego sezonowego szczytu goszczono ponad 5,3 mln klientów, czyli o 2,6 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najbardziej ruchliwym dniem okazał się 29 lipca, kiedy w ciągu doby obsłużono 97 076 pasażerów. Niestety nie obyło się także bez wpadek, które dotyczyły głównie awarii systemu bagażowego, które w ostatnich miesiącach przydarzyły się aż trzykrotnie. Ostatni raz - na początku sierpnia. Mimo to, z 4,3 mln sztuk bagażu odprawionego w tym roku na Zaventem w wakacje na czas udało się dostarczyć 99,4 proc. z nich.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama