×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stansted wyprzedza Manchester w styczniu


Styczniowe statystyki na brytyjskich lotniskach wskazują, że w 2016 r. zmieni się czołowa trójka portów lotniczych w tym kraju. Położone w aglomeracji londyńskiej Stansted wyprzedziło pod względem liczby pasażerów Manchester.


W styczniu port lotniczy w Stansted odprawił 1,66 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 11,8 proc. Był to najlepszy początek roku w historii tego lotniska. Rekordowe było również wypełnienie samolotów - średnio było w nich zajętych 79,2 proc. miejsc, aż o 3,1 pkt. proc. więcej niż w pierwszym miesiącu 2015 r. 

Liczba operacji lotniczych na Stansted wzrosła o 8,2 proc. do 12,7 tys., a przeładunki cargo o 10 proc. do 20,3 tys. ton.

Tymczasem port lotniczy w Manchesterze zanotował niższy wzrost o 7,8 proc. Lotnisko odprawiło 1,42 mln pasażerów. Ruch cargo na tym lotnisku wzrósł o niemal 3 proc. do 7,2 tys. ton.

Jeśli przewaga Stansted utrzyma się przez cały rok, to dojdzie do zmiany w rankingu największych brytyjskich lotnisk. W 2015 r. Manchester zajął trzecie miejsce z wynikiem 23,09 mln podróżnych. Stansted było nieco w tyle, osiągając wynik 22,51 mln pasażerów. Manchester ma jednak większe różnice między ruchem w sezonie letnim i zimowym z uwagi na większy udział czarterów, dlatego latem może nadrobić straty. Zdominowane przez low-costy Stansted utrzymuje bardziej równomierną ofertę. 

Awans Stansted na trzecie miejsce oznaczałby pogłębienie dominacji lotnisk w aglomeracji londyńskiej nad resztą kraju. W 2015 r. największym brytyjskim lotniskiem było Londyn-Heathrow (73,38 mln pasażerów), na drugim miejscu znalazło się Gatwick (40,27 mln podróżnych). Piąte, za Manchesterem i Stansted, było Luton, które odprawiło 12,26 mln pasażerów. Łącznie lotniska w aglomeracji londyńskiej obsłużyły w 2015 r. 60,7 proc. całego ruchu w Wielkiej Brytanii.gość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie